Na seznam národních kulturních památek přibude 25 nových

ČTK ČTK
28. 5. 2014 17:31
Návrh ministerstva kultury schválila vláda. Dosud mělo možnost nejvyšší památkové ochrany celkem 272 nemovitostí a movitých památek.
Jednou z nových památek je i Schwarzenberský kanál
Jednou z nových památek je i Schwarzenberský kanál | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Seznam národních kulturních památek (NKP) se rozšíří o 25 nových položek. Návrh, který předložil ministr kultury, schválila vláda. Dosud bylo na seznamu s nejvyšší možnou mírou památkové ochrany celkem 272 nemovitostí i movitých památek.

Národní kulturní památky stanovuje svým nařízením vláda. Ve schváleném materiálu je 11 kulturních památek v soukromém majetku, sedm v majetku krajů a obcí, dva v církevním majetku, tři v majetku státu a dvě památky mají vlastnictví kombinované.

Soukromý je také monumentální barokní zámek Týnec u Klatov, který již 15 let opravuje sběratel umění Jan Pelánek.

Zámek byl postaven v letech 1704 a 1710 a patří mezi první příklady vrcholně barokní rezidence v Čechách.

Nejvíce památek má Praha

Autorem stavby byl Giovanni Battista Alliprandi, autor třeba Lobkovického či Šternberského paláce na Hradčanech a žák vídeňského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.

Měřítkem i urbanistickým konceptem se zámek vymyká českému průměru a představuje jeden z prvních úspěšných pokusů o zasazení vrcholně barokní zámecké stavby do krajiny.

Na seznamu návrhů není žádná památka v Praze, ta ale má evidováno nejvíce národních kulturních památek - 46. Jihočeský kraj má 33 NKP, přibudou mu čtyři - vedle vodní pily v Penikově a Bechyňského mostu je to ještě část souboru plavebních kanálů na Šumavě.

Schwarzenberský kanál a Kaplický potok jsou v Jihočeském kraji, Vchynicko-Tetovský kanál je na území Plzeňského kraje.

Památkou nově železárna, viniční dům i zvonice

Čtyři NKP přibudou v Jihomoravském kraji, jenž je na tyto nejvíce chráněné památky bohatý, má jich 29. Železárna Stará huť byla postavena kolem roku 1746 a je nejstarší dochovanou vysokou pecí belgického typu ve střední Evropě.

NKP se má stát viniční dům v Pavlově z poslední třetiny 17. století, návesní zvonice v Louce, která reprezentuje drobné sakrální stavby charakteristické pro moravské obce, a usedlost v Kučerově s dochovaným žudrem, tedy mohutným rizalitem vystupujícím před průčelím domu.

 

Právě se děje

Další zprávy