Nikdy jsem nezpíval pro komunistický režim, odmítá kritiku Michal David

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
11. 10. 2018 14:10
"Nikdy jsem nezpíval pro komunistický režim. Zpíval jsem za komunistického režimu, stejně tak jako mnoho milionů občanů pracovalo v komunistickém režimu. Dnes již máme režim kapitalistický a stále vyprodávám své koncerty," odmítá kritiku zpěvák a skladatel Michal David, jemuž chce prezident Miloš Zeman 28. října udělit státní vyznamenání.
Foto: ČTK

Věděl jste o rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana předem?

Nevěděl a zatím jsem ještě neobdržel žádný oficiální zvací dopis. V neděli mi volali z prezidentské kanceláře a ptali se na adresu.

Hovořili jste spolu a řekl vám prezident, proč si vybral právě vás?

On mi jen řekl v Lánech, ať si udělám čas 28. října. Ale nic konkrétního.

Jak si vy sám vysvětlujete rozhodnutí pana prezidenta?

Nic si nevysvětluji. Nejsem prezident a nerozhoduji o tom, komu se uděluje vyznamenání. Ale slyšel jsem pana prezidenta v rozhovoru na TV Barrandov, kde řekl, že je to za mnoho let mé práce a za to, že dlouhá léta a již několika generacím rozdávám lidem radost svými písněmi.

Co byste vzkázal kritikům, kteří Miloši Zemanovi vyčítají, že vás chce vyznamenat?

Já bych jim rád popřál vše dobré, ať se jim daří a jsou zdraví a šťastní.

Udělal byste v minulosti něco jinak, když posloucháte své kritiky, kteří vám vyčítají například někdejší práci pro komunistický totalitní režim?

Nikdy jsem nezpíval pro komunistický režim. Zpíval jsem za komunistického režimu, stejně tak jako mnoho milionů občanů pracovalo v komunistickém režimu. Dnes již máme režim kapitalistický a stále vyprodávám své koncerty. Poslední mé letošní turné skýtalo dvacet koncertů. Na ty přišlo více než šedesát tisíc platících diváků. To je má odpověď.

Krátce po zveřejnění vašeho jména se na sociálních sítích objevily fotky, na kterých jste i s kontroverzními lidmi. Vy jste se v minulosti znal třeba s Františkem Mrázkem nějak blíž? Jak snímky vznikly?

Paní redaktorko, při své práci se potkávám s mnoha lidmi, kteří jsou v dané době in a časem jsou kontroverzní. Nemohu odhadovat, kdo kdy bude v životě časem tam, kde pak je. Ale já nedělám nic protizákonného, platím řádně daně a jsem nekonfliktní.

Souvisí ocenění s tím, že jste v letošních prezidentských volbách podpořil Miloše Zemana?

Pana prezidenta podpořilo a zvolilo padesát čtyři procent českého národa. To je víc než šest milionů občanů této republiky. Myslíte, že by měl pan prezident za to odměnit vyznamenáním každého z nich? Myslím, že mi to uděluje za moji mnohaletou práci.

Čím je vám politika současného prezidenta blízká?

Je takový, jaký je. Na nic si nehraje, řekne to, co si myslí, a nebojí se to říct naplno. Bohužel to mnohým lidem nevoní a odsuzují ho za to.

Podle jakých kritérií by podle vás měla hlava státu vybírat oceněné?

Podle platných kritérií státu a ústavy. A to se snad děje, nebo ne?

Před vámi se podobně debatovalo i o ocenění jiných zpěváků, kteří vyrostli před rokem 1989. Postoj k totalitní minulosti českou společnost částečně rozděluje. V čem spatřujete hlavní příčinu? A jde o generační problém?

Někteří lidé stále řeší to, co je dávnou minulostí. Jsme skoro třicet let od sametové revoluce a žijeme již dlouhá léta v demokratické a svobodné společnosti. Myslím, že mladí lidé o totalitní minulosti již nic nevědí. Na mé koncerty chodí dnes již čtvrtá generace, malé šestileté děti až po sedmdesátileté fanoušky. Zpívají si mé písně a znají všechny mé texty. A já jsem za to vděčný a cítím velkou pokoru před tím, co zažívám.

Systém jsem neřešil, dělal jsem muziku, která mě bavila a kterou mi nikdo nezakazoval, říká o přelomu 70. a 80. let zpěvák a skladatel Michal David. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 18 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy