Ničil ženu, která ho nechtěla. Zaplatí za to 270 tisíc

Tomáš Fránek
5. 3. 2010 10:40
Nejvyšší soud potvrdil trest pro muže, který pronásledoval ženu odmítající jeho náklonnost
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Skoro tři roky pronásledoval muž z Prahy ženu, která ho nechtěla za partnera, tak neodbytně, že nakonec skončila s vážnými zdravotními problémy v pracovní neschopnosti a na psychiatrii.

Případ nebezpečného pronásledování, které se od letošního roku jako takzvaný stalking objevilo jako samostatný trestný čin také v trestním zákoně, nyní definitivně skončil. Nejvyšší soud totiž odmítl dovolání muže, který dívku pronásledoval, a potvrdil, že musí zaplatit odškodnění za bolest, již ženě způsobil. A to ve výši 270 tisíc korun.

Jde o případ, který začal už v prosinci 2003 a trval až do roku 2006. Vysokoškolák z Prahy začal v prosinci 2003 pronásledovat dívku, o které byl přesvědčen, že má být jeho partnerkou.

Volal, psal, čekal

A když ho žena odmítla, tak na ni pravidelně čekal před jejím bydlištěm a pracovištěm v centru Prahy, volal jí na pevnou linku a mobilní telefon nebo se ji snažil doprovázet. "Zasílal jí SMS zprávy, ve kterých ji ubezpečoval o své náklonnosti. U ženy se tak zhoršil zdravotní stav a musela vyhledat psychologické a psychiatrické ambulantní léčení, pak zůstala v pracovní neschopnosti," popisuje soud celý případ.

Muž s pronásledováním nepřestal ani poté, co mu policie zakázala přibližovat se k ženě, naopak dívku znovu navštívil v místě jejího pracoviště v obchodním domě. Muž navíc napadl i partnera ženy, který chtěl zavolat policii a upozornit na pronásledování, kopal jej a bil pěstmi do zátylku.

Pronásledující muž byl nakonec obviněn jak z trestného činu ublížení na zdraví, tak výtržnictví a odsouzen k podmíněnému trestu na dvacet tři měsíců s odkladem na čtyři roky. Obvodní i Městský soud v Praze navíc rozhodly, že musí ženě zaplatit odškodnění za způsobenou bolest ve výši 270 tisíc korun.

Muž ale poslal dovolání na Nejvyšší soud s tím, že ženu nepronásledoval, nevěděl o jejím špatném psychickém stavu a odškodnění je příliš vysoké. "Žena mne několikrát pozvala do prodejny, přijala pozvání do restaurace a byla se mnou na procházce večerní Prahou," uvedl muž v dovolání.

To ale senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Věrou Kůrkovou odmítl. Podle soudců totiž důkazy v neprospěch muže hovoří jednoznačně a nedošlo k jeho poškození. 

Byl na kamerách, volala se i ochranka

Soudy totiž měly k dispozici několik svědeckých výpovědí spolupracovnic ženy, které potvrdily opakované pronásledování. "Šlo o svědectví, kterému neměly soudy důvod nevěřit," rozhodl Nejvyšší soud, který upozornil, že svědectví o pronásledování potvrzují i nahrávky kamer a také to, že na muže byla zavolána také ochranka obchodního domu.

Jednoznačné jsou i posudky lékařů. "Obviněný poškozenou různými formami obtěžoval, pronásledoval, což u ní vyvolalo duševní poruchu, která vygradovala až v těžkou újmu na zdraví. O tom, že poškozená o jeho náklonnost nestojí a že jí vyhledávání a sledování působí psychické problémy, se obviněný dozvěděl mimo jiné i z opatření policie," uvedli soudci v rozhodnutí.

Podle soudců je tak verdikt o vině muže správný a není v něm žádná chyba.

Od nového roku mají policisté a soudy v ruce navíc další zbraň, jak nebezpečné pronásledování trestat. Mohou totiž kvůli trestnému činu nebezpečného pronásledování, takzvanému stalkingu, poslat ty, kteří budou pronásledovat, až na jeden rok do vězení.

A tak například příbramští policisté, kteří šetří první případ nebezpečného pronásledování  v Česku, už nyní zahájili trestní stíhání. V lednu nahlásila mladá dívka z Příbrami, že ji její bývalý přítel již několik měsíců pronásleduje, vyhrožuje ublížením na zdraví, neustále vyhledává její blízkost a prostřednictvím SMS pořád kontaktuje.

 

Právě se děje

Další zprávy