Obrazem: Nezaměstnaní opravují zříceninu. Hradní pán tu má práci pro desítky lidí

Obrazem: Nezaměstnaní opravují zříceninu. Hradní pán tu má práci pro desítky lidí
Zřícenina hradu Hartenberg u Sokolova.
Až do konce druhé světové války byl hrad obýván. Pak byla hradní paní vyhnána do Německa. Čtyřicet let tu panovaly loupeživé bandy a v roce 1985 byl hrad vypálen. Žhář nikdy nebyl vypátrán, ale traduje se, že pracoval s vědomím StB.
V roce 1997 koupil hrad Bedřich Loos za peníze, které si vydělal jako řemeslník v Německu. Nestálo to ani milion korun.
Od té doby hrad opravuje. Věděl, že to bude trvat dlouho, jen odklízení sutin trvalo několik let.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 7. 2016 11:50
Stavba "hladové zdi" jako podpora chudých slaví úspěch i sedm století po Karlu IV. Nezaměstnaní pracují na zřícenině hradu Hartenberg u Sokolova. Zde se naučí nejen chodit každé ráno do práce, ale i zapomenutá řemesla, o která je na trhu práce zájem.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy