Pane Bože, čeho jsme se to dočkali? Církev si takové chování nezasloužila, míní Duka

Radek Dragoun Radek Dragoun
31. 1. 2019 16:36
Kardinál Dominik Duka po zasedání České biskupské konference prohlásil, že církve kvůli sněmovnou schválenému zdanění restitucí budou postupovat společně. Rád by ještě jednal s premiérem Andrejem Babišem a některými ministry. Zároveň zdůraznil, že to poškodí zejména ty nejmenší a nejslabší, především pak židovské komunity.
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Ludvík Hradilek

"Židovská komunita bude tímto krokem postižena nejvíce. Nejprve je o majetek připravil nacismus, pak přišel komunismus a připravil je o další majetek. Cítíme, že to je porušení slušného chování, smlouvy a zákona, protože odškodnění se nedaní," řekl kardinál Duka.

Zároveň zdůraznil, že KSČM je sice považována za tichého společníka ve vládě, má však podle něj rozhodující hlas. "Jako benjamínek Konfederace politických vězňů musím říct, pane Bože, čeho jsme se to dočkali," podotkl Duka.

Připomněl, že církev si takové chování nezasloužila, když například v době ekonomické krize na restitucích netrvala a respektovala, že stát musí peníze vynakládat jiným směrem. Zaráží ho i chování samotných komunistů.

"(Po pádu režimu) jsme nežádali pomstu, nikoho jsme nehnali k odpovědnosti a najednou s námi jednají tímhle způsobem. Když jsem viděl usměvavé tváře některých pánů poslanců KSČM, tak jsem viděl, jak jsem putoval na Loretu. Ale ne na pouť, ale do vojenské věznice," řekl Duka a dodal, že věří, že i v této straně jsou lidé, kteří mají svědomí.

S prezidentem jsme téma nedořešili

Mezi podporovatele zdanění církevních restitucí patří i prezident Miloš Zeman, kterého s Dukou pojí dobré vztahy. Nedávno se oba potkali. Duka se však otázce, co na postoj prezidenta říká, vyhnul. "To je otázka záležitosti parlamentu a soudnictví, nikoliv výkonu funkce pana prezidenta. My jsme o této otázce debatovali, ale nedořešili jsme ji," řekl kardinál.

Opozice během projednávání zdanění ve sněmovně často tvrdila, že jde o protiústavní krok, a podle ní zákon zruší Ústavní soud. V to doufá i církev. Nyní ho však ještě bude projednávat Senát.

Podle arcibiskupa Jana Graubnera jsou ve skutečnosti proti zdanění restitucí i někteří z těch, kdo sněmovnou zákon prohlasovali. "Daleko víc než o církev a majetek jde v této hře o politiku jako takovou. Vědí, že to je nesmysl a že to Ústavní soud shodí, ale přesto to kvůli voličům udělat musí. Nejednají podle svého svědomí, jednají tak jenom naoko a vyzouvají se z odpovědnosti," prohlásil Graubner.

Nečekejte od komunisty, že řekne, že něco bylo ukradeno, říká komunista Grospič:

Církvím nebylo nic ukradeno, bylo jim odňato užívání a právo spravovat majetek, nebyl to trestný čin, tvrdí místopředseda KSČM Stanislav Grospič. | Video: Martin Veselovský

 

Právě se děje

před 40 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy