Ústavní soud se zastal nevidomých, stali se obětí podvodu

ČTK ČTK
16. 4. 2014 11:23
Manželé podepsali úvěrovou smlouvu, jejíž obsah neznali. Peníze odešly na jiný účet, pár ale přesto musel úvěr splácet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) se zastal nevidomých manželů z Prahy. Podepsali úvěrovou smlouvu, jejíž obsah neznali. Nejspíš se při tom stali obětí podvodu.

Peníze podle smlouvy odešly na jiný účet, než manželé předpokládali. Nikdy se k nim nedostali, přesto museli úvěr splácet. Justice dosud jejich spor řešila příliš formalisticky, což musí napravit, vyplynulo z nálezu soudkyně zpravodajky Ivany Janů.

Nevidomí manželé jsou oběti, ne pachatelé

Krajský soud v Praze, který ve složité kauze postupoval podle instrukcí Nejvyššího soudu, dospěl k závěru, že se nevidomí mohli s obsahem smlouvy seznámit, a to například prostřednictvím jiné osoby. Proto rozhodl o platnosti úvěru na 500 tisíc korun i zástavní smlouvy na rodinný domek ve prospěch úvěrové společnosti.

Podle ústavních soudců se však nevidomí nechovali nijak nezodpovědně a snažili se využít možností, které jim právo při podpisu písemných dokumentů dává. "Spíše to vypadá, že se stali obětí osob, které zneužily jejich zdravotního stavu," uvedla Janů. Pachatelem mohl být například člověk, který pomáhal s vyplněním úvěrové smlouvy.

Kauzou se zabýval také trestní soud, který zprostil nevidomého muže obžaloby z úvěrového podvodu. Naznačil tehdy, že se nejspíš sám stal obětí trestného činu. Zda byl nakonec někdo potrestán, nález ÚS neuvádí.

I složité případy musí mít spravedlivé řešení

Ústavní soud opakovaně vytýká justici formalistické rozhodování a sofistikované odůvodňování zjevné nespravedlnosti. Podobná je argumentace v této kauze.

"Mnohé případy a jejich specifické okolnosti mohou být - jako v dané věci - značně komplikované a netypické; to však nevyvazuje obecné soudy z povinnosti udělat vše pro spravedlivé řešení, jakkoliv se to může jevit složité," stojí v nálezu.

Případem se musí znovu zabývat odvolací Krajský soud v Praze. Účastníci řízení osobně k Ústavnímu soudu nepřišli. Advokát Jaroslav Brož nález přivítal, podle něj vyhrála spravedlnost.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy