Netopýří muž a "Volné pokoje". Komunisté navrhli, aby se povinně překládaly názvy filmů i cedule

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
8. 1. 2017 18:47
Skupina komunistických poslanců přišla s plánem povinného překládání všech zahraničních nápisů, reklam, názvů filmů, cedulí a podobných do češtiny. Důvodem podle nich je, že 30 procent českých občanů se nedomluví žádným cizím jazykem a pomohlo by to podle nich i integraci imigrantů. Podle Jiřího Zlatušky (ANO), předsedy výboru pro vědu a vzdělání, je to zákon z doby tmářství.
Ruský nápis "vyprodáno" v azbuce na výloze obchodu v Karlových Varech.
Ruský nápis "vyprodáno" v azbuce na výloze obchodu v Karlových Varech. | Foto: ČTK

Praha – Místo nápisů “Zimmer frei” na mnoha chalupách v Jizerských horách by mohlo viset na dveřích “Volné pokoje”, což ovšem cizince k ubytování nenaláká. A zatímco v zahraničí lidé běžně chodí do kina na film Batman, v Česku by na lístcích musel být i přeložený název “Netopýří muž”.

Komunističtí poslanci předkládají návrh, který stanoví češtinu jako úřední jazyk a zakotvil by i povinné překládání cizojazyčných názvů. Sněmovna se jím bude na následující schůzi zabývat v prvním čtení.

V češtině mají být podle představ poslanců například nápisy i poutače na obchodech, vývěsní štíty či značná část reklam v hromadných prostředcích. Také někteří obchodníci by museli úřadům prokázat, že dokážou hovořit se zákazníky česky. Až padesátitisícová pokuta – i opakovaná – by hrozila tomu, kdo zákon poruší. 

Podle Jiřího Zlatušky (ANO), předsedy výboru pro vědu a vzdělání, je to ovšem zákon z doby tmářství.

“Existuje značné procento občanů, kteří se nedomluví cizími jazyky a ani pasivně nerozumí základům angličtiny, němčiny nebo francouzštiny. Více než 30 procent občanů se nedomluví žádným cizím jazykem,” vysvětlují poslanci v důvodové zprávě, proč je třeba vytvořit pro češtinu speciální zákon.

Normu navrhuje sedm poslanců, hlavní předkladatelkou je Gabriela Hubáčková (KSČM) z Ústecka. Ona ani její kolegyně Marta Semelová (KSČM) na otázky redakce neodpověděla. 

Podle komunistů pomůže zákon jak lidem, kterým chybí jakékoli základy třeba angličtiny, tak i imigrantům – používáním češtiny se prý rychleji integrují do společnosti. “Součástí práva většiny států Evropy včetně členských států EU je legislativní zakotvení národního, státního či úředního jazyka a tento jazyk také v těchto zemích požívá příslušné ochrany,” píší poslanci.

Čeština i v reklamách a na poutačích

Opatření by zasáhlo mnohé obchodníky. Kdo nabízí v Česku práci nebo produkty, měl by v reklamě a písemné komunikaci používat češtinu.  

Například televize a rozhlasové stanice by musely opatřovat pořady mluveným či psaným překladem do češtiny. Výjimku by získala slovenština nebo třeba pořady určené pro národnostní či etnické menšiny. 

Podřídit by je museli také podnikatelé a reklamní agentury. Návrh totiž stanovuje, že by i poutače a místopisné značení bylo v češtině. A kdo má třeba na obchodě vývěsní štít v angličtině, dostal by tři roky času na to, než ho přeloží. 

Změnit by se musela i značná část reklam. Ty, které se týkají například zdraví, majetku, bezpečnosti či životního prostředí, mají český jazyk nařízený. V ostatních reklamách dostane úřední jazyk jen přednost. 

Vláda a ani poslanecký výbor pro vědu, vzdělání či kulturu ovšem změnu nepodpoří. “Zákon je zbytečný a maximálně může vést ke stejným potížím, jaké vznikly se slovenštinou na Slovensku, kde se musely v televizi dabovat i české pořady,” oponuje nápadu Jiří Zlatuška (ANO), předseda sněmovního vzdělávacího výboru.

“Taková norma by víc problémů vyrobila než vyřešila. Je to myšlení z jiných věků,” dodal poslanec a naznačil, že by sněmovna schválením takového zákona mohla vzbudit dojem, “že poslanecká většina občas má takové IQ, že by možná nedosahovalo devadesáti”.

Vyšle to velmi špatný signál do Evropské unie. Až někdo navrhne návrat trestu smrti, taky se o tom budeme bavit? ptá se poslanec Marek Ženíšek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 46 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy