Nešířili jsme hoax, brání se policie. O Modré velrybě máme důvěryhodné informace ze zahraničí

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 4. 2017 16:22
Policie ČR se ohradila proti tvrzení, že v minulém týdnu rozšířila hoax o hře Modrá velryba. Kriminalisté tvrdí, že informaci o hře obdrželi od zahraničních partnerů. Podle mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová policie nevyvolala paniku. "Počty hlášení jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi," informovala mluvčí. Podle expertů se však jedná o hoax. O Modré velrybě začala bulvární média spekulovat po tragické smrti dvou dívek u Mlékojed na Mělnicku.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Policie ČR popřela, že by šířila hoax, když v minulém týdnu zveřejnila varování před hrou Modrá velryba, jejíž hraní mělo údajně vést k sebevraždám několika mladistvých. "Informace o hře Modrá velryba jsme měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Kriminalisté prý evidují několik případů sebepoškozování uživatelů sítě Facebook a Instagram. "K pořezání došlo v rámci plnění úkolů ve hře," vysvětluje Nguyenová.

Policie vylučuje, že by tiskovou zprávou způsobila paniku. "Počty hlášení  jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný," dodala Nguyenová.

O Modré velrybě začala bulvární média spekulovat po tragické smrti dvou dívek u Mlékojed na Mělnicku. Policie svou tiskovou zprávu vydalo ve čtvrtek a poté se varování před hrou objevilo i v ostatních médiích. Následně krizové linky evidovaly desítky telefonátů od dětí a rodičů a vyhledávání pomocí internetových serverů několikanásobně vzrostlo.

Centrum prevence rizikové virtuální komunikace začalo od čtvrtku evidovat desítky telefonátů týkající se Modré velryby. Do zveřejnění tiskové zprávy přitom nezaznamenalo ve spojitosti se hrou žádný telefonát. "Policie udělala tiskovou zprávu, kterou upozornila na hoax. Vznikla panika a od té doby nám kvůli tomu volalo asi 30 lidí," popisuje Kamil Kopecký, vedoucí poradenského centra.

Také Linka bezpečí zaznamenala od minulého týdne kvůli hře zhruba tři desítky telefonátů. "Když se pod nějakou zprávou podepíše státní instituce, tak to tomu přidá důležitost," řekl vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský s tím, že vyjádření policie nebylo příliš šťastné.

 

Právě se děje

Další zprávy