Testy zdarma a nově anonymně. HIV mezi homosexuály ustupuje, u heterosexuálů naopak

Helena Havranová
26. 11. 2019 20:00
Přestože léčba AIDS je dnes na vysoké úrovni, počet nemocných v Česku stále stoupá. K větší osvětě a také možnosti se otestovat má přispět nové centrum v Brně. Fungovat začne ve čtvrtek u příležitosti Evropského týdne testování na HIV. Vyšetření bude bezplatné a anonymní a kromě viru HIV obsáhne také infekce syfilis a žloutenku B a C.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Jen za letošní rok bylo zatím v Jihomoravském kraji diagnostikováno 20 lidí s virem HIV. Dosud se mohli zájemci nechat otestovat na bohunické klinice infekčních nemocí, testování ale nebylo anonymní. Právě anonymita je výhodou nového brněnského checkpointu, který začne fungovat 28. listopadu též ve Fakultní nemocnici v Bohunicích.

Bude otevřen každý čtvrtek odpoledne a nabídne dvě formy testování. První možností jsou testy krve, která je odebrána z žíly a výsledky zná klient do týdne, druhou pak rychlotesty z kapky krve.

"Pokud je člověk zdaleka nebo se nemá možnost pro výsledek dostavit, realizujeme rychlotesty. Tam jsou výsledky známé do dvou až patnácti minut," řekl ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát, podle kterého jsou nicméně přesnější laboratorní testy.

Testování předchází předtestové poradenství, které se skládá z dotazníku a pohovoru. Při něm odborníci zjistí reálná rizika a následně pacienta případně doporučí k testu. "Dotazník je v elektronické podobě a člověk si ho může připravit doma. Ptáme se na intimní otázky a ne každý je na ně schopen odpovědět z očí do očí," vysvětlil Pavlát.

Celosvětově počet HIV nakažených klesá

Počet úmrtí v důsledku viru HIV celosvětově za poslední roky výrazně klesl. Zatímco v roce 2000 zemřelo na AIDS 1,5 milionu lidí, před dvěma lety už to bylo pouze 900 tisíc a v roce 2030 by to podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) mělo být méně než 400 tisíc.

Klikněte pro zobrazení celého grafu.
Klikněte pro zobrazení celého grafu. | Foto: Státní zdravotní ústav

"Pacienti se dnes dožívají stejného věku jako HIV negativní lidé. Správně léčený pacient je pak z hlediska možnosti přenosu infekce na jiného člověka prakticky nerizikový," řekla vedoucí lékařka HIV centra v Brně Svatava Snopková.

Podle údajů WHO klesá také počet nově infikovaných lidí. Zatímco v roce 2000 jich byly téměř tři miliony, příští rok očekává organizace číslo menší než 500 tisíc.

Podle lékařky je zásadní včasné objevení nemoci. "Nejrozvinutější stádium AIDS ještě nikdo nikdy nepřežil. Díky léčbě, kterou máme nyní k dispozici, můžeme ale průběh onemocnění zásadně zvrátit," dodala Snopková.

Zásadní zlom v léčbě nemoci AIDS nastal v roce 1996. "Do té doby lidé do deseti let umírali. Nová léčba byla efektivní a účinná. Dnes se pacienti dožívají stejného věku jako ostatní a nejsou omezeni ani kvalitou života," vysvětlila Snopková.

HIV má 2 miliony Evropanů

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má HIV virus více než dva miliony lidí v Evropě, a to zejména ve východní části. V roce 2017 se pak virem nakazilo téměř 160 000 lidí, z nichž 25 000 bylo ze zemí Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru.

V Česku celkový počet HIV pozitivních lidí průběžně roste. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo před 10 lety v Česku více než 1300 pozitivních HIV pacientů, z nichž asi 300 trpělo nemocí AIDS. Loni pak byl počet nakažených HIV přes 3 500 a pacientů AIDS bylo více než 600.

Foto: Státní zdravotní ústav

Zatímco u homosexuálů a bisexuálů počet nakažených už několik let po sobě klesá, u heterosexuálů kontinuálně rostl a lehký pokles nastal až v loňském roce (viz první graf).

Přede dvěma lety WHO spolu s ECDC vydaly výzvu k co nejrozsáhlejšímu testování viru HIV. "V ekonomicky vyspělých zemích Evropské unie, kam se řadí i Česká republika, je každoročně nově diagnostikováno téměř 30 000 HIV pozitivních lidí. Z toho téměř polovina je diagnostikována pozdě," upozornila Snopková.

V Česku aktuálně funguje kromě checkpointu v Brně dalších osm testovacích center. Kromě testování se centra zaměřují také na prevenci nemoci, osvětu a poradenství. "Poptávku po testování na HIV nám potvrdily i výsledky mobilního testování v sanitkách, které se letos v centru Brna konalo několikrát," dodal Palát.

 

Právě se děje

Další zprávy