Německo blokuje export zbraní České zbrojovky

Pavel Baroch
16. 2. 2014 6:30
Dodávka pistolí už několik měsíců čeká na tranzitní licenci od tamních úřadů.
Česká zbrojovka na veletrhu IDET. Ilustrační snímek.
Česká zbrojovka na veletrhu IDET. Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Společnost Česká zbrojovka vyhrála mezinárodní soutěž na dodávku desítek tisíc pistolí do Egypta. Když však po nedávných nepokojích v této zemi chtěla na sever Afriky odeslat další část zbraní, narazila podle deníku Insider na zdánlivě nečekaný problém a už několik měsíců čeká na tranzitní licenci od úřadů v Německu.

A to přes to, že k exportu má všechna patřičná povolení českých úřadů.

Bývalý policejní prezident prohlíží pistole České zbrojovky.
Bývalý policejní prezident prohlíží pistole České zbrojovky. | Foto: Ondřej Besperát

Není to poprvé, co Německo - významná tranzitní země - zablokovalo vývoz zbraní a další vojenské techniky, přestože s obchodem souhlasily všechny odpovědné české úřady.

Německé povolení

Německé zákony totiž vyžadují, aby tamní úřady vydaly oficiální souhlas k převozu vojenského materiálu přes své území. A na něj české podniky někdy čekají marně.

Zbrojovky to pokládají za diskriminaci. V případě vývozu pistolí do Egypta jde o obchod v desítkách milionů dolarů.

Německu se při vývozu vojenské techniky v mnoha případech nedá vyhnout. Tamní úřady zdůvodňují neudělení tranzitní licence například také tím, že země, kam zbraně směřují, patří mezi státy, kam je německý export zbraní omezen.

České zbrojovky se kvůli tomuto problému, který se táhne roky, obrátily na Brusel. Žádost o řešení situace odeslalo i ministerstvo průmyslu.

Eurokomisař Antonio Tajani.
Eurokomisař Antonio Tajani. | Foto: Evropská komise

Spor se přitom vede o výklad evropské směrnice o transferech produktů pro obranné účely mezi členskými státy. Podle českého výkladu není pro převoz zbraní v rámci EU - byť pak zásilka zamíří na jiný kontinent - zapotřebí žádné další povolení jiného unijního státu. Podle německého výkladu ovšem státy mohou takovou licenci vyžadovat, když vojenský materiál směřuje za hranice EU.

Komisař odpovídá

Před několika týdny dorazil na ministerstvo průmyslu dopis místopředsedy Evropské komise a evropského komisaře pro průmysl a obchod Antonia Tajaniho. Deníku Insider se podařilo list neoficiální cestou z ministerstva získat.

Tajani v dopisu sice slibuje, že se tímto problémem bude zabývat, ale nejspíš až za dva roky, kdy bude Brusel hodnotit zmiňovanou „tranzitní" směrnici.

„Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky již o těchto praktikách informovala Komisi a ta nyní prověřuje možné kroky. Mezi předpokládané alternativy patří řešit tyto „transfery uvnitř EU" v rámci zprávy o provádění směrnice o transferech produktů pro obranné účely mezi členskými státy. Komise by měla předložit tuto zprávu v roce 2016," napsal Tajani.

Češi spěchají

Podle prezidenta české obranné asociace Jiřího Hynka to znamená, že by případná nová pravidla pro transporty vojenského materiálu v Evropské unii platila nejdříve v roce 2019 nebo 2020 - než by ji schválily všechny evropské orgány a členské státy.

„My bychom ale potřebovali vyřešit tuto otázku co nejdříve. Dlouhé lhůty ohrožují obchody," řekl Hynek deníku Insider. České zbrojovky už podle něj o několik obchodů kvůli průtahům německých úřadů přišly.

„Jsou samozřejmě zakázky, které se po relativně dlouhé době podařilo přes Německo přepravit. Téměř vždy musela udělení souhlasu předcházet diplomatická intervence ze země, která si daný výrobek chtěla koupit," poznamenal Hynek.

Jako příklad uvedl loňský vývoz munice do Uruguaye a rok předtím export reaktivních granátů do Mexika. „V současné době čekáme už devět týdnů na vyřízení dalšího tranzitu do Vietnamu," dodal Hynek.

Českým firmám navíc vadí, že musí německým úředníkům poskytovat obchodně citlivé údaje, jako jsou ceny nebo kontakty na zahraniční zákazníky.

"Neexistuje žádná garance, že se tyto údaje nedostanou do rukou německé konkurence, která by je mohla využít ve svůj prospěch," dodal prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy