"V Berlíně zpívat zakázali, vy můžete." Hudebníci za projev Zaorálka vypískali

ČTK Česká obec hudební, ČTK, DPA
Aktualizováno 28. 7. 2020 13:53
Asi tisíc lidí demonstrovalo v pondělí na Staroměstském náměstí za podporu hudební kultury v koronavirové době. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dočkal pískotu, když prohlásil, že ani na podzim vláda nepovolí akce nad 1000 lidí.
"Covid se šíří podle toho, jak je dlouhá doba dotyku a doba kontaktu. Právě proto v Berlíně zakázali zpívat," argumentoval do pískotu lidí z hudební branže ministr kultury Lubomír Zaorálek. | Video: Česká obec hudební

"Stačí tři čtyři Techtle Mechtle (pražský bar, ve kterém se lidé hromadně nakazili covidem-19), a máme v zemi stovky nakažených. Nikdo to nebude schopen trasovat," snažil se Zaorálek překřičet nespokojené demonstranty. Za žádost z jiného světa označil požadavek konání akcí až pro 5000 lidí.

"Náš sektor už pět měsíců běží jen na 15 až 17 procent. Jsme tady, protože jednání s ministerstvem kultury nepřináší výsledky, nemáme jasné podmínky k naší činnosti. Není to jen za muzikanty, ale za dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební publicisty a různé odborné technické profese," uvedl na závěr pražské akce Alexandr Smutný z pořádající iniciativy #zazivouhudbu.

"Covid se šíří podle toho, jak je dlouhá doba dotyku a doba kontaktu. Nebezpečné je to, když se lidé shromáždí pod pódiem a společně zpívají. Právě proto v Berlíně zakázali zpívat. Na podzim víc než 1000 lidí na akci nepustíme. Odporuje to poznatkům hygieniků," argumentoval Zaorálek a hájil vládu, že nešíří mezi lidmi strach.

Němci chystají velký "testovací" koncert

V Zaorálkem zmiňovaném Německu se odborníci z Lékařské univerzity ve východoněmeckém Halle rozhodli s berlínským zpěvákem a textařem Timem Bendzkem prozkoumat, jak velké je riziko nákazy koronavirem během hromadných akcí.

Konkrétně během hudebních vystoupení v halách, tedy uzavřeném prostoru. K experimentu potřebují shromáždit alespoň 4000 zdravých dobrovolníků od 18 do 50 let. Necelý měsíc před plánovaným "pokusným" koncertem, jenž proběhne pod názvem "Zachraňte svět alespoň na chvíli", se přes internet zatím přihlásilo přes 1140 lidí, informuje agentura DPA.

Cílem projektu Restart 19 je vypracovat matematický model, s jehož pomocí by bylo možné spočítat, jak vysoké je riziko přenosu nákazy během hromadných akcí v halách (uzavřených prostorách). Výzkumníci chtějí mimo jiné zjistit, s kolika dalšími lidmi přijde do kontaktu návštěvník koncertu - nejen během něj, ale také při příjezdu.

 

Právě se děje

Další zprávy