Praha - Část vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů včetně jejího předsedy Michaela Krause a kardinála Miloslava Vlka oznámila svou rezignaci na protest proti odvolání ředitele ústavu Daniela Hermana.
ÚSTR má dvě rady: první sedmičlennou, která je nejvyšším orgánem ÚSTR a může například jmenovat a odvolávat ředitele, a dle webu ÚSTR také patnáctičlennou vědeckou radu. Z té dnes odešli Kraus, místopředseda Daniel Vaněk, Vlk, Ladislav Bukovský, bývalý předseda Akademie věd Rudolf Zahradník, již ráno funkci složil také Stanislav Balík
"Jsou lidé a síly, které se obávají pravdy," prohlásil odvolaný ředitel Daniel Herman na tiskové konferenci. "Snažíme se zpřístupňovat dokumenty o represivních složkách StB. Je to otevření brány. A omezilo by to korupci. Člověk nyní přijde s papírem a řekne: Tak co, domluvíme se, pane ministře?"
Toto vydírání informacemi by podle něj po jejich zpřístupnění veřejnosti pominulo. S tím, co je volně přístupné, se prý vydírat nedá.
"Přátelé, pomozte nám, chtějí nás rozmetat jako na Slovensku," emotivně prohlásila Monika Pajerová, členka kolegia odvolaného ředitele ÚSTR. Podle ní dochází k pozvolnému rozkladu ústavu, přebírají ho nekompetentní lidé, ústav je pro ČSSD a KSČM nepohodlný.
Obává se, že to s ústavem dopadne jako s obdobnou slovenskou institucí již zesnulého Jána Langoše v době "mečiarismu".
"Ale my tady jsme a my si dobře pamatujeme, jak to bylo před rokem 1989, a je absurdní slyšet, jak tady najednou lidé tvrdí, že nebyla totalita. Myslela jsem, že mě raní mrtvice, když jsem to slyšela. Škoda že nežije Václav Havel, protože tohle je opravdu absurdní drama," dodala Pajerová.
Její vystoupení bylo odměněno potleskem novinářů, což na tiskových konferencích nebývá zvykem.
Herman nechtěl příliš komentovat důvody svého odvolání, navíc mu prý bylo sděleno, že důvody sděleny nebudou. "Cítím se poškozen a konzultuju vše se svým právníkem," dodal.
Podotknul pouze, že jeho odvolání je politicky motivované, je úplatkem ČSSD komunistům za krajské koalice a možným budoucím úplatkem pro chystanou vládní koalici.
Již dnes podal trestní oznámení vedoucí kanceláře Archivu bezpečnostních složek Lubomír Augustin, a to na pět členů hlavní rady, kteří hlasovali pro Hermanovo odvolání. Augustin má rovněž pochybnosti o legitimitě Hermanova odvolání, hovořil také o podezření z nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, obává se prý i korupce.
Za Hermana se dnes postavila i ředitelka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová. Archiv podle ní není zdaleka v tak špatném stavu, "jak se odborné i laické veřejnosti někdo snaží v poslední době prezentovat".