Foto: Komunisté jim vzali všechno

Foto: Komunisté jim vzali všechno
Na snímku: Heinrich Ponta jako mladý chlapec (vpravo nahoře)

 
 Příběh rakouského kostelníka Heinricha Ponta (část 1/5) 

Výpověď prvního pamětníka, pana Josefa Goryla, nám přibližuje osud Heinricha Ponta, který dělal v minoritském kostele Narození Panny Marie kostelníka a pomáhal mimo jiné se starat o krnovských klášter. Jako rakouský občan mohl i po únorovém převratu z roku 1948 volně cestovat do Rakouska a vracet se zpět.
Na snímku: Vchod do kláštera, ještě s pozůstatkem nápisu Hotel Morava

 
 Příběh rakouského kostelníka Heinricha Ponta (část 2/5) 

V padesátých letech byl ale Heinrich Pont příslušníky komunistického režimu křivě obviněn ze špionáže. Tehdy totiž pracoval jako závozník v místní pekárně a rozvážel pečivo také do nedalekých kasáren. Komunisté z toho „usoudili“, že prý Vatikánu předával informace o početním stavu vojenské jednotky a pomáhal mu tak údajně k přípravám puče.
Na snímku: Děkan A. Kupka, kaplan V. Muzikář, vzadu uprostřed pan Heinrich Ponta

 
 Příběh rakouského kostelníka Heinricha Ponta (část 3/5) 

Ve vykonstruovaném procesu byl posléze Heinrich Pont odsouzen k 8 letům odnětí svobody a propadnutí veškerého majetku. Díky přímluvě církevních představitelů z Rakouska si nakonec Pont odseděl ve vězení jen 3 roky.
Na snímku: Heinrich Ponta na zvětšeném výřezu z předešlé fotografie

 
 Příběh rakouského kostelníka Heinricha Ponta (část 4/5) 


Po propuštění na svobodu musel Pont do 48 hodin opustit československou republiku. Za pár měsíců se v Krnově konala církevní pouť. Protože Pont byl věřícím člověkem (podle pamětníků byl dokonce tajným řeholníkem krnovského kláštera), tak nedbal zákazu a na tuto pouť tajně přicestoval. Měl ale štestí, komunisté ho tentokrát nezatkli.
Foto: Občanské sdružení Zapomenutí o.s.
Dan Poláček Obrazová sekce, Dan Poláček
11. 9. 2012 14:00

Podívejte se na lidské osudy, do kterých zasáhl totalitní režim. Shromáždil je celostátní projekt Stopy totality, iniciovaný občanským sdružením „Zapomenutí“. Výpovědi pamětníků z období 1945 – 1965 sbírají studenti vybraných škol ve věku 12 až 19 let. Jejich souhrn nabídla putovní výstava, zahájená na podzim 2011. Představuje jednotlivé příběhy obyčejných lidí, kterých se dotkla perzekuce ze strany komunistického režimu. Projekt „Stopy totality“ stále pokračuje, a proto sdružení „Zapomenutí“ vybízí mladé lidi do 18 let, aby se do něj zapojili a sami aktivně vyhledávali pamětníky. Všem zájemcům doporučujeme návštěvu webových stránek www.stopytotality.org , kde najdou všechny potřebné informace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy