Nejen ve Francii. S Jacquesem Chirakem se loučili lidé i na velvyslanectví v Praze

ČTK ČTK
30. 9. 2019 19:03
Na francouzské velvyslanectví v Praze přišly v pondělí desítky lidí uctít památku bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, který zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Řada z nich napsala také vzkaz do kondolenční knihy, jež byla přístupná v Buquoyském paláci na Velkopřevorském náměstí na Malé Straně od dvou do pěti hodin odpoledne. Odpoledne se na velvyslanectví držela také minuta ticha.
Na velvyslanectví v Praze, stejně jako na francouzských školách a úřadech, se ve tři odpoledne držela za Chiraka minuta ticha.
Na velvyslanectví v Praze, stejně jako na francouzských školách a úřadech, se ve tři odpoledne držela za Chiraka minuta ticha. | Foto: ČTK

Na místě byla fotografie prezidenta, který Francii vedl mezi lety 1995 až 2007, a vázy s bílými růžemi. Na budově velvyslanectví je francouzská vlajka vyvěšena na půl žerdi.

Většina vzkazů byla napsána ve francouzštině, jeden v čínských znacích, další v angličtině. Dlouhý vzkaz na celou stranu do knihy přišel zapsat bývalý velvyslanec České republiky v Paříži Petr Janyška. Dříve než veřejnost do knihy na památku Chiraka vepsali krátká sdělení diplomaté působící v České republice.

Ve Francii bylo pondělí dnem národního smutku. Chirakovu památku ráno uctila rodina a blízcí obřadem v pařížské katedrále Saint-Louis-des-Invalides. Na pozdější zádušní mši v kostele Saint-Sulpice dorazili francouzští i zahraniční politici.

Na velvyslanectví v Praze, stejně jako na francouzských školách a úřadech, se ve tři odpoledne držela za Chiraka minuta ticha.

Chirac vykonával kromě prezidentské také funkce premiéra či ministra vnitra a byl starostou Paříže. Stal se také jednou z osobností, které se zasloužily o prosazení jednotné evropské měny.

Českou republiku coby prezident navštívil dvakrát. Poprvé přijel v dubnu 1997 na oficiální návštěvu, při které mu prezident Václav Havel udělil Řád Bílého lva první třídy s řádovým řetězem. Podruhé se v listopadu 2002 zúčastnil summitu Severoatlantické aliance, který mimo jiné rozhodl o pozvání Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Slovenska a Slovinska do NATO.

 

Právě se děje

Další zprávy