Brno - Miroslav Maslák, jeden z bossů slovenského podsvětí, neuspěl u Ústavního soudu se svými stížnostmi na vazbu v Česku.
Maslák, který se u zlínského krajského soudu zpovídá z vydírání podnikatelů a dalších trestných činů, si stěžoval na to, že je ve vazební věznici v Olomouci umístěn na celu se zařízením a vybavením proti poškození. A tím je diskriminovaný proti dalším lidem, kteří jsou ve vazbě.
"Stěžovatel uvádí, že je v porovnání s jinými obviněnými v obdobné situaci výrazně diskriminován tím, že nemá k dispozici teplou vodu, sociální zařízení oddělené od zbývajícího prostoru cely neprůhlednou zástěnou, řádně tekoucí vodu a normální stůl se židlemi," uvedl Maslákův právník ve stížnosti.
Podle něj jsou i bezdůvodné osobní prohlídky, které musí Maslák podstupovat. „Průběh osobních prohlídek se vyznačuje nedostatkem respektu k lidské důstojnosti, který je jimi ponižován, vzbuzují v něm pocity strachu, podřízenosti a navíc při těchto prohlídkách trpí bolestí kolene a nesporně je lze považovat za nehygienické," uvedl ve stížnosti.
K čemu jsou osobní prohlídky?
Se svými argumenty ale Maslák u ústavních soudců neuspěl, jeho stížnost odmítli. Podle soudců mají opatření jako je umístění do speciálně upravené cely svůj význam a Maslák není diskriminovaný.
Maslák neuspěl ani se svými stížnostmi na osobní prohlídky, které musí podstupovat vždy, když opustí celu.
„Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a Krajské státní zastupitelství v Ostravě - pobočka v Olomouci vycházejíce z přesvědčivých bezpečnostních potřeb ústavněprávně přijatelně vysvětlily, že o disproporční zásah do stěžovatelovy lidské důstojnosti, respektive jeho dalších ústavně zaručených práv a svobod, se nejedná," rozhodli ústavní soudci.
Vydírání, zapalování a střílení
Čtyřiatřicetiletý Maslák je považován za hlavu skupiny vyděračů z Česka a Slovenska. Muž podle tamních médií patří k nejsilnějším postavám podsvětí na Slovensku. V případu čelí obvinění pět mužů, všichni vinu odmítají. Jediný Maslák je ve vazbě, jednání soudu ve Zlíně vždy kvůli jeho převozu z Olomouce provází policejní manévry.
Máslak a spol podle státního zástupce vymáhali oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožovali, zapalovali auta, stříleli na jejich domy a auta.
Podle státního zástupce bylo poškozeno asi 25 lidí a firem. Způsobená škoda činí nejméně 1 250 000 korun, vyděračskými praktikami chtěli muži údajně dosáhnout zaplacení částky více než 12,5 milionu korun.
V Česku působili asi od jara do listopadu 2012 poté, co tři z nich přišli ze Slovenska, kde jsou stíháni pro obdobné skutky.