Leden 2014: Kyjev se bouří, v Praze vybuchl trezor

Leden 2014: Kyjev se bouří, v Praze vybuchl trezor
1. ledna - V pražském Suchdole vybuchl trezor ve služebním bytě palestinského velvyslance Džamála al-Džamála. Muž svým zraněním podlehl.
2. ledna - U turistické lokality Malšedž Ghat v západoindickém státě Ghat Maháráštra se zřítil autobus, zemřelo nejméně 30 lidí.
6. ledna - Sever USA a Kanadu zasáhly extrémní mrazy, teploty klesají až k -30 stupňům Celsia.
6. ledna - Zemřel bývalý hokejový obránce, trenér a předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut, pod jehož trenérským vedením československá reprezentace vyhrála dvakrát mistrovství světa.
Foto: Reuters
Projděte si nejdůležitější události, které se odehrály v lednu 2014.

Praha - Leden odstartoval celý rok poměrně bouřlivě. Naplno se rozhořely protesty na Ukrajině, demonstrovalo se také v Thajsku. Česká republika získala novou vládu, premiérem se stal Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Největší zájem přesto vyvolala zcela jiná událost - hned 1. ledna totiž v pražském Suchdole vybuchl trezor ve služebním bytě palestinského velvyslance Džamála al-Džamála. Muž svým zraněním podlehl.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy