Nejcennější poštovní známky koupil Čech. Za modrého a červeného Mauricia dal kolem 100 milionů

Tomáš Pergler
16. 8. 2016 16:57
Modrého i červeného Mauricia poprvé v historii vlastní český investor. Za nejcennější dvojici známek na světě zaplatil nejspíš v přepočtu kolem 100 milionů korun. Vlastník chce prozatím zůstat v anonymitě, má však v plánu známky za dva roky ukázat veřejnosti na filatelistické výstavě Praga 2018.
Modrý a červený Mauricius.
Modrý a červený Mauricius. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Dvojici nejcennějších poštovních známek na světě, modrého a červeného Mauricia, poprvé v historii získal český vlastník. Koupil je zatím neznámý český investor. Informaci potvrdil Hospodářským novinám (HN) soudní znalec David Kopřiva, který se jako expert podílel na konzultacích pro nového majitele.

Cena nebyla prozatím oficiálně zveřejněna, podle znalců se pohybuje kolem několika milionů dolarů. Poslední známý prodejce za modrého Mauricia totiž v roce 2011 utržil 1,7 milionu dolarů. "Můj odhad je kolem sta milionů korun. Cena jistě není daleko od toho," řekl Kopřiva.

Filatelistický poklad nezůstane skryt ani očím veřejnosti. Jeho nový majitel se totiž rozhodl ukázat obě známky v rámci výstavy Praga 2018.

Nejen kupec, ale také prodejce prozatím zůstává neznámý. Kopřiva však uvedl, že by mohlo jít o někoho z britského prostředí, neboť dohoda o prodeji se uskutečnila v Anglii.

Podle něj svědčí výše částky, kterou Čech za oba Mauricie dal, o rostoucím zájmu o alternativní investice. "Je to signál, že přišly nejisté doby. Ceny rarit míří v poslední době jednoznačně vzhůru. Když bohatí lidé vycítí, že se blíží problémy, poptávka po známkách roste," řekl HN František Beneš, předseda komise znalců Svazu českých filatelistů.

Známky modrý a červený Mauricius byly vydány jako první poštovní známky v britské koloniální říši mimo samotnou Británii, na stejnojmenném ostrově v Indickém oceánu. Pocházejí z roku 1847. Filatelisté však objevili jejich jedinečnost až později, když si všimli známek s neobvyklým nápisem Post Office (Poštovní úřad).

Postupně se objevilo několik exemplářů jednopencových červených a dvoupencových modrých známek, které jsou hodnotnější. Na celém světě je doloženo pouze 11 kusů modrých známek "Mauritius Post Office", z toho nejméně šest vlastní muzejní instituce v Británii, Německu, Švédsku, na Mauriciu a v Nizozemsku. Dva další modré Mauricie zřejmě vlastní soukromí sběratelé z Německa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy