Nejcennější poštovní známky koupil Čech. Za modrého a červeného Mauricia dal kolem 100 milionů

Tomáš Pergler
16. 8. 2016 16:57
Modrého i červeného Mauricia poprvé v historii vlastní český investor. Za nejcennější dvojici známek na světě zaplatil nejspíš v přepočtu kolem 100 milionů korun. Vlastník chce prozatím zůstat v anonymitě, má však v plánu známky za dva roky ukázat veřejnosti na filatelistické výstavě Praga 2018.
Modrý a červený Mauricius.
Modrý a červený Mauricius. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Dvojici nejcennějších poštovních známek na světě, modrého a červeného Mauricia, poprvé v historii získal český vlastník. Koupil je zatím neznámý český investor. Informaci potvrdil Hospodářským novinám (HN) soudní znalec David Kopřiva, který se jako expert podílel na konzultacích pro nového majitele.

Cena nebyla prozatím oficiálně zveřejněna, podle znalců se pohybuje kolem několika milionů dolarů. Poslední známý prodejce za modrého Mauricia totiž v roce 2011 utržil 1,7 milionu dolarů. "Můj odhad je kolem sta milionů korun. Cena jistě není daleko od toho," řekl Kopřiva.

Filatelistický poklad nezůstane skryt ani očím veřejnosti. Jeho nový majitel se totiž rozhodl ukázat obě známky v rámci výstavy Praga 2018.

Nejen kupec, ale také prodejce prozatím zůstává neznámý. Kopřiva však uvedl, že by mohlo jít o někoho z britského prostředí, neboť dohoda o prodeji se uskutečnila v Anglii.

Podle něj svědčí výše částky, kterou Čech za oba Mauricie dal, o rostoucím zájmu o alternativní investice. "Je to signál, že přišly nejisté doby. Ceny rarit míří v poslední době jednoznačně vzhůru. Když bohatí lidé vycítí, že se blíží problémy, poptávka po známkách roste," řekl HN František Beneš, předseda komise znalců Svazu českých filatelistů.

Známky modrý a červený Mauricius byly vydány jako první poštovní známky v britské koloniální říši mimo samotnou Británii, na stejnojmenném ostrově v Indickém oceánu. Pocházejí z roku 1847. Filatelisté však objevili jejich jedinečnost až později, když si všimli známek s neobvyklým nápisem Post Office (Poštovní úřad).

Postupně se objevilo několik exemplářů jednopencových červených a dvoupencových modrých známek, které jsou hodnotnější. Na celém světě je doloženo pouze 11 kusů modrých známek "Mauritius Post Office", z toho nejméně šest vlastní muzejní instituce v Británii, Německu, Švédsku, na Mauriciu a v Nizozemsku. Dva další modré Mauricie zřejmě vlastní soukromí sběratelé z Německa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy