Nechtěl se dotknout postižených, brání Zemana jeho mluvčí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2015 11:44
"Nic není černobílé. Pan prezident se vyslovil pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí," vysvětluje Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Prezident Miloš Zeman se nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených. Vyslovil se pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí.

Na svém facebookovém profilu to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na kritizovaný výrok Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a ostatních dětí.

"Nic není černobílé. Pan prezident se vyslovil pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Rozhodně se tedy nechtěl negativně dotknout tělesně postižených, jak mu je podsouváno. Poukázal na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě, a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází," uvedl Ovčáček.

Poznamenal, že prezident svým výrokem přispěl legitimním názorem do debaty o velmi důležitém tématu inkluze v českém školství.

Zabránit šikaně

Zeman mluvil o inkluzi ve středu v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba," uvedl prezident.

Podle Zemana jsou děti mnohem šťastnější, pokud jsou v rovnocenné komunitě. Jinak mohou být oběťmi šikany a pohrdání. Také učitelé se nemohou v takovém případě věnovat talentovanějším dětem.

Podle prezidenta by tak měly zůstat zachovány takzvané praktické třídy, které přispějí k větší duševní pohodě žáků.

Jeho výrok vyvolal vlnu kritiky od pedagogů, odborníků na vzdělávání, organizací tělesně postižených a politiků. Význam integrace co největšího počtu dětí do hlavního vzdělávacího proudu zdůraznili premiér Bohuslav Sobotka i ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD).

"Debata se posunula jinam"

Ovčáček ČTK řekl, že debata byla po výroku Zemana "posunuta, a ne vinou prezidenta, někam jinam". Poznamenal, že o inkluzi v českém školství se diskutuje několik let i na stránkách odborných periodik.

Chládek ve čtvrtek v České televizi řekl, že o výroku krátce se Zemanem telefonicky hovořil. Ten prý svůj výrok nemyslel tak, že by například vozíčkáři měli být vyčleněni z hlavního vzdělávacího proudu.

Děti s těžkým handicapem ale mohou být podle Zemana poškozeni, pokud přijdou do školy, která na to není připravena. V konečném důsledku jsou prý poškozeny obě dvě skupiny, tlumočil obsah telefonátu s prezidentem Chládek. Podle Ovčáčka budou mít možnost Chládek se Zemanem o tématu mluvit na středečním jmenování nového rektora na Pražském hradě.

 

Právě se děje

Další zprávy