Děláte ze mě lidskou zrůdu, která v tom nechá rodinu a děti, řekl Babiš a požádal poslance o vydání

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
16. 1. 2018 10:18
Premiér Andrej Babiš a šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek v úterý ráno oznámili, že požádají poslance, aby je v kauze Čapí hnízdo vydali ke stíhání. Ostatní politické strany už dříve daly najevo, že budou hlasovat pro vydání bez ohledu na jejich stanoviska. Babiše kromě toho čeká patrně porážka také při hlasování o důvěře pro jeho vládu.
Občané nejsou hloupí a vědí, že je to politická kauza, říká premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV

Praha - První úterní slova premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ukázala, že jej odpoledne Poslanecká sněmovna s největší pravděpodobností zbaví imunity a on bude znovu čelit trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš také nepočítá s tím, že by v úterý odpoledne jeho menšinová vláda dostala ve sněmovně důvěru.

"Nikdy jsme s kolegou Faltýnkem nepochybovali, že se necháme vydat. Samozřejmě, že se necháme vydat. Samozřejmě, to je jasné. Přece žijeme v zemi, kde jsou orgány, které nás vyšetřují, nezávislé. Takže my se necháme vydat," prohlásil před osmou hodinou ráno Babiš, vedle kterého stál jeho nejvěrnější politický souputník - první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Babiš tvrdil, že mu dosud nešlo o nic jiného, než aby byly předloženy důkazy, že on a další lidé porušili zákon. "My jsme jenom chtěli, aby nám někdo ukázal nějaký důkaz o podvodu. Neexistuje, protože žádný podvod nebyl a ani nemohl být. Není podvod. A žádný důkaz neexistuje. Sprostota a bezohlednost některých lidí, některých politiků a novinářů, dělá ze mě, že jsem lidská zrůda. Že v tom dokonce nechám rodinu a děti," prohlásil emotivně předseda vlády a ohradil se proti tomu, že je jeho manželka obviněná, přestože podle něj nebyla ani na policii a ničeho špatného se prý nedopustila.

Babiš vystoupil se svým prohlášením jen několik minut předtím, než zamířil na mandátový a imunitní výbor. Ten musí rozhodnout, zda celé sněmovně doporučí vydání obou poslanců. Ta pak bude hlasovat o tom, zda oba politiky zbaví imunity. Vše nasvědčuje tomu, že Babiš s Faltýnkem budou vydaní. 

"Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek si pravděpodobně spočítali, že je víc poslanců pro jejich vydání než nevydání, dělají z nouze ctnost," komentoval dění předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který je i členem zmiňovaného výboru.

Případné vydání by ještě více oslabilo pozici premiéra Babiše při vyjednávání o vládě. Už nyní je téměř jisté, že jeho nynější menšinová vláda důvěru nedostane. Zároveň mu hrozí, že se mu nezdaří ani druhý pokus o sestavení vlády. Na dotaz Aktuálně.cz nevyloučil, že by v další vládě už nefiguroval. "To je předčasná spekulace. Uvidíme, jak to dopadne, jestli budeme mít druhý pokus, nebo nebudeme, jestli budou s námi strany vyjednávat a za jakých podmínek. Vyloučit se nedá vůbec nic," řekl Aktuálně.cz Babiš.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy