Nečas: ÚSTR ochromil levicový puč, chtějí zničit archiv

Domácí Domácí
15. 4. 2013 14:58
Cílem má být zničit informace o komunistické minulosti lidí, kteří mají po volbách vládnout
Premiér Petr Nečas přijíždí na jedná evropské sedmadvacítky. Snímek ze 7. února 2013.
Premiér Petr Nečas přijíždí na jedná evropské sedmadvacítky. Snímek ze 7. února 2013. | Foto: Reuters

Praha - Premiér Petr Nečas po setkání s odvolaným ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Danielem Hermanem prohlásil, že jde o "puč levicových stran". Cílem mělo být Archiv bezpečnostních složek obsadit a zničit. Informace z něj by totiž mohly ohrozit budoucí vládní spolupráci ČSSD a KSČM a pronikání komunistů do státní správy.  

Archiv bezpečnostních složek spadá pod ústav, v archivu jsou například materiály první správy komunistické rozvědky a vojenské kontrarozvědky. Archiv dokumenty digitalizuje. Podle Nečase je archiv bariérou, která brání pronikání komunistických kádrů do státní správy.

"Nejde o vědu a historii, ale o politiku, která má být brutálně prosazena i za cenu znásilnění vědy," prohlásil premiér.

O tom podle něj svědčí fakt, že z rady odcházejí odborníci, jako jsou Eduard Stehlík, Igor Lukeš či Mark Kramer.

Podle něj jde o přípravu budoucí vlády ČSSD s tichým souhlasem KSČM. "Komunisté za to budou chtít posty náměstků, vrchních ředitelů, ředitelů ministerských odborů a podobně.  Likvidace Archivu bezpečnostních složek nám má znemožnit vědět, kdo nám bude vládnout. To totiž nebudou pánové Filipové, Kováčikové a spol., to budou střední komunistické kádry, a co ty jsou zač, nám ukázala politika na krajské úrovni - bývalí pohraničníci, politruci, zuřiví marxisté a komunisté."

Jeho slova o puči potvrdil i odvolaný ředitel Herman: "Mám důkazy o tom, že tento rozvrat byl dle diktátu KSČM," sdělil. Podle něj mu to sdělili někteří senátoři ČSSD.

"Odvolaný ředitel tvrdí, že má důkazy, že část ČSSD navolila nové členy rady, kteří ústav a archiv likvidují. Informace prý má od některých senátorů ČSSD, s nimiž stále udržuje korektní vztahy. "Minimálně 50 procent dnes šestičlenné rady je přímo kontrolováno ČSSD. A od senátorů ČSSD vím, že to bylo právě na popud komunistické strany v zádech," vysvětlil.

Předsedkyně rady ÚSTR Petruška Šustrová jej prý od počátku stavěla "pod nevybíravé personální tlaky" a určovala mu, kdo smí a kdo nesmí zastávat určité funkce. "Když jsem se jí přímo ptal, co je jejím cílem, tak mi řekla: 'Tvoje odvolání'," prohlásil Herman.

Rovněž potvrdil, že jde o boj o Archiv bezpečnostních složek, který obsahuje velké množství nepříjemných informací pro levicové strany.

Šustrová Hermanova slova vzápětí pro Českou televizi označila za nepravdivá.

Zaorálek: Někdo musí lhát

Na to reagoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Někdo tam musel lhát, je to absolutně nesmyslný konstrukt," ohradil se v reakci pro Českou televizi.

ČSSD má dle jeho slov zájem na tom, aby se prověřila komunistická minulost  lidí, kteří jsou u moci, či byl-li někdo v represivních složkách.

"Náš zájem je, aby se to odpolitizovalo, aby se politici nepletli do práce historiků," dodal Zaorálek. Jeho strana je nicméně proti existenci ústavu.

Nečasova verze je podle něj "konstrukce, která má odvést pozornost od mnohem důležitějších věcí".

Podle místopředsedy ČSSD chtěl odvolaný ředitel Daniel Herman "vlastnit klíčky od výkladu minulosti".

Podle slov předsedy Poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika "ODS chytá fantas z toho, jak ztrácí volební preference".

Premiér Petr Nečas v souvislosti s odchodem vojenského historika Eduarda Stehlíka z ÚSTR hrozí, že by mohl být zkreslen a dezinterpretován nejen třetí (protikomunistický) odboj, ale také druhý (protinacistický) odboj. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy