Nebe v noci na neděli zatemnily bouřkové mraky. Bez proudu bylo 34 tisíc domácností

ČTK Jakub Heller ČTK, Jakub Heller
Aktualizováno 16. 6. 2019 20:09
Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace či zaplavení sklepů a silnic. V sobotu večer a v noci bylo nejvíce komplikací ve východních a středních Čechách, dnes se přívalové srážky a nárazový vítr přesunuly na Moravu a do Slezska.
Bouře na pardubicku kácela stromy.
Bouře na pardubicku kácela stromy. | Foto: HZS Pardubického kraje

Už po poledni se přehnaly přes Olomoucký kraj, kde hasiči zaznamenali desítky výjezdů, především při čerpání vody.

Dispečink ČEZ Distribuce evidoval v sobotu večer kolem 34 000 domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností se dočkalo elektřiny dnes. Škody jdou do statisíců korun. Nejvíce problémů bylo na Náchodsku a Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Nymbursku a Kolínsku ve středních Čechách.

Odpolední bouřky postihly hlavně Olomoucko, ale i Prostějovsko, které se s jejich následky potýkalo už před čtyřmi dny. "Na Prostějovsku bouřka zasáhla téměř stejná místa jako před čtyřmi dny, šlo o oblast Tvorovice, Dřevnice, Němčice nad Hanou, ale i Kojetín," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Královéhradeckém kraji sobotní bouřky s větrem lámaly stromy, přívalové srážky zaplavily sklepy domů. Nejvíce postiženo bylo Náchodsko, Královéhradecko a Trutnovsko, kde hasiči vyjížděli ke stromům spadlým na silnice, odstraňovali dráty elektrického vedení nebo uvolněné části střech, pomáhali s čerpáním vody ze sklepů, garáží a domů. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči pro ně dojeli člunem a dostali je zpět na břeh.

V Pardubickém kraji hasiči zasahovali hlavně u popadaných stromů. V jihočeském Táboře se sesunula půda a zasypala osobní vůz. Nikdo se nezranil. Ulice Na Bydžově byla kvůli odstraňování zeminy do rána uzavřená. Hasiči vyjížděli kvůli odstraňování následků přívalových dešťů na Táborsku asi na deset míst, odstranili také dva spadlé stromy.

Ve středních Čechách hasiči pomáhali hlavně v okolí Brandýsa nad Labem a Čelákovic, kde čerpali vodu a odstraňovali spadlé stromy. Voda ve městě zaplavila viadukt nedaleko nádraží. Ve Skorkově na Mladoboleslavsku udeřil blesk do střechy rodinného domu, požár ale nezpůsobil. Na Slapské přehradě se v sobotu odpoledne při silné bouřce převrátila plachetnice. Cestovali na ní dva dospělí s dítětem. Všichni se z lodi zachránili sami a před příjezdem záchranářů doplavali na břeh. Bouřky způsobily problémy i jinde v kraji. V Milovicích na Nymbursku byl kolem 17:00 na tři hodiny kvůli silnému větru a dešti přerušen festival Votvírák.

Bouřky se dnes odpoledne přesunuly na východ země. Výstraha na velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí platí až do večera pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj a část Zlínského kraje. Silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím se mohou objevit i v Jihomoravském kraji a některých regionech Pardubického a Zlínského kraje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy