Nebe v noci na neděli zatemnily bouřkové mraky. Bez proudu bylo 34 tisíc domácností

ČTK Jakub Heller ČTK, Jakub Heller
Aktualizováno 16. 6. 2019 20:09
Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace či zaplavení sklepů a silnic. V sobotu večer a v noci bylo nejvíce komplikací ve východních a středních Čechách, dnes se přívalové srážky a nárazový vítr přesunuly na Moravu a do Slezska.
Bouře na pardubicku kácela stromy.
Bouře na pardubicku kácela stromy. | Foto: HZS Pardubického kraje

Už po poledni se přehnaly přes Olomoucký kraj, kde hasiči zaznamenali desítky výjezdů, především při čerpání vody.

Dispečink ČEZ Distribuce evidoval v sobotu večer kolem 34 000 domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností se dočkalo elektřiny dnes. Škody jdou do statisíců korun. Nejvíce problémů bylo na Náchodsku a Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Nymbursku a Kolínsku ve středních Čechách.

Odpolední bouřky postihly hlavně Olomoucko, ale i Prostějovsko, které se s jejich následky potýkalo už před čtyřmi dny. "Na Prostějovsku bouřka zasáhla téměř stejná místa jako před čtyřmi dny, šlo o oblast Tvorovice, Dřevnice, Němčice nad Hanou, ale i Kojetín," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Královéhradeckém kraji sobotní bouřky s větrem lámaly stromy, přívalové srážky zaplavily sklepy domů. Nejvíce postiženo bylo Náchodsko, Královéhradecko a Trutnovsko, kde hasiči vyjížděli ke stromům spadlým na silnice, odstraňovali dráty elektrického vedení nebo uvolněné části střech, pomáhali s čerpáním vody ze sklepů, garáží a domů. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči pro ně dojeli člunem a dostali je zpět na břeh.

V Pardubickém kraji hasiči zasahovali hlavně u popadaných stromů. V jihočeském Táboře se sesunula půda a zasypala osobní vůz. Nikdo se nezranil. Ulice Na Bydžově byla kvůli odstraňování zeminy do rána uzavřená. Hasiči vyjížděli kvůli odstraňování následků přívalových dešťů na Táborsku asi na deset míst, odstranili také dva spadlé stromy.

Ve středních Čechách hasiči pomáhali hlavně v okolí Brandýsa nad Labem a Čelákovic, kde čerpali vodu a odstraňovali spadlé stromy. Voda ve městě zaplavila viadukt nedaleko nádraží. Ve Skorkově na Mladoboleslavsku udeřil blesk do střechy rodinného domu, požár ale nezpůsobil. Na Slapské přehradě se v sobotu odpoledne při silné bouřce převrátila plachetnice. Cestovali na ní dva dospělí s dítětem. Všichni se z lodi zachránili sami a před příjezdem záchranářů doplavali na břeh. Bouřky způsobily problémy i jinde v kraji. V Milovicích na Nymbursku byl kolem 17:00 na tři hodiny kvůli silnému větru a dešti přerušen festival Votvírák.

Bouřky se dnes odpoledne přesunuly na východ země. Výstraha na velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí platí až do večera pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj a část Zlínského kraje. Silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím se mohou objevit i v Jihomoravském kraji a některých regionech Pardubického a Zlínského kraje.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy