Návštěvnost lyžařských areálů byla o víkendu průměrná, rozhodlo špatné počasí

ČTK ČTK
28. 1. 2018 18:49
Obleva a déšť se negativně podepsaly na slabším víkendu pro lyžařské areály.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Sjezdovky ve velkých skiareálech v Česku o víkendu zaplnily tisíce lyžařů, řada menších a níže položených středisek měla návštěvnost horší, někteří provozovatelé ji dokonce hodnotí jako podprůměrnou.

Podle nich se na tom podepsalo počasí: byla obleva a pršelo. Sněhu je přitom na svazích stále dostatek a dost je ho i na upravovaných běžeckých stopách.

Tradičně nejvíce turistů směřovalo do krkonošských areálů, například ve Špindlerově Mlýně víkendová návštěvnost přesáhla 11 tisíc lidí. V Krkonoších se turisté musí ale vyhnout lavinovým lokalitám, platí tam druhý lavinový stupeň z pětibodové škály. Kvůli silnému větru v neděli nejel horní úsek lanovky na Sněžku.

Stovky až tisíce lidí lyžovaly i v areálech v Jizerských horách, přesto byl pro ně uplynulý víkend spíše průměrný, lyžaře prý odradil déšť a mlha. Ve středisku Černá Říčka v Desné byla návštěvnost dokonce podprůměrná, na svazích bylo v sobotu i neděli jen několik set lyžařů. O něco více byly zaplněné sjezdovky v Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku.

V Krušných horách jen mokrý sníh

Ve vyšších polohách Krušných hor je sněhu dostatek a v okolí Božího Daru tak byly v provozu všechny areály. I když byl sníh mokrý, jezdilo se na Novaku i Neklidu. Menší areály velkou návštěvnost kvůli počasí ale nehlásily. Bouřňák se po oblevě dokonce od pondělí uzavře, znova v provozu by měl být příští víkend.

Deštivé a teplé počasí odradilo lidi i od návštěvy střediska v Zadní Telnici, kde v sobotu lyžovalo 450 lidí a dnes do 400. V Klínech na Mostecku byli s ohledem na počasí relativně spokojeni, v sobotu i dnes tam bylo zhruba 700 lyžařů.

Oblačné a zatažené počasí, místy s mlhou a mrholení se nevyhnulo ani Šumavě, zájem o lyžování třeba ve skiareálu Lipno byl ale velký. Nadprůměrná byla návštěvnost Zadova, kde v sobotu i neděli lyžovalo kolem 1300 lidí.

Oteplení neodradilo lyžaře ani od návštěvy areálů v okolí Železné Rudy. Jezdilo se na Špičáku, v areálu Belveder, na Pancíři a v dalších areálech.

Naopak středočeské areály měly podprůměrnou návštěvnost, výjimkou bylo jen největší krajské středisko Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku.

Oteplilo se také na Moravě, do Jeseníků přesto dorazilo mnoho lyžařů, z nichž řada v pátek a sobotu v zimních střediscích volilo prezidenta. V lavinových katastrech Jeseníků stále ale platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, znamená to riziko především pro vyznavače adrenalinových sportů.

Dobré sněhové podmínky a v sobotu i ucházející počasí bylo také v Beskydech nebo Hostýnských vrších. Například návštěvnost areálu Razula ve Velkých Karlovicích byla průměrná a lidé tam mohli vyrazit i na běžky. Skútrem projetá byla stopa i na Pustevny.

Středisko Ski Bílá mělo dobrou návštěvnost v sobotu, v neděli, kdy začalo pršet, už podprůměrnou. Hodně lidí bylo v sobotu také na Lysé hoře, většinou to ale byli závodníci tamního čtyřiadvacetihodinového závodu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy