Návrh: Dítě soudu řekne, u kterého z rodičů chce žít

brp
23. 8. 2007 17:21
Toto právo má mít dítě od 14 let
Ministryně Džamila Stehlíková.
Ministryně Džamila Stehlíková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně Džamila Stehlíková chce změnit způsob, jakým soudy rozhodují, kterému z rozvádějících se rodičů svěří dítě do péče.

Navrhuje, aby dítě od 14 let samo rozhodlo, u kterého z rodičů chce zůstat. Názor, který sdělí v opatrovnickém řízení, by měl být podle ministryně Stehlíkové pro soud závazný.  

"Dítě by mělo mít možnost se vyjádřit, v péči kterého z rodičů si přeje být a zda se chce s druhým rodičem stýkat," uvedl dnes úřad ministryně Stehlíkové.

O úpravách v opatrovnickém řízení bude Džamila Stehlíková jednat s ministrem spravedlnosti. Začátkem září by jej měl projednat také Výbor pro práva dítěte.

Sama Stehlíková na konferenci Ligy lidských práv uvedla, že dítěti musí být poskytnuta možnost, aby bylo vyslyšeno v každém soudním nebo správním řízení, které se jej dotýká. "Platí to zejména v případech, kdy se dítě stalo svědkem či dokonce objektem domácího násilí," řekla. 

Připomněla také názor odborníků, podle nichž není v nejlepším zájmu dítěte, aby bylo svěřeno do výhradní nebo střídavé výchovy pachateli domácího násilí. Jako místo, kde by se dítě mohlo s násilným rodičem setkávat, budou podle návrhů Stehlíkové sloužit  reintegrační centra ve vybraných dětských ozdravovnách.

Tým odborníků ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR již vybírá dětské ozdravovny, kde by mohla reintegrační centra vzniknout.  

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy