Návod, jak vyhrát druhé kolo: Cesta vede přes Fischera

Petr Holub
14. 1. 2013 12:23
Získat podporu Jana Fischera může být klíčové pro výsledek 2. kola přímé volby
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vítězem druhého kola se stává kandidát, který má podporu nejlepšího ze soupeřů, kteří vypadli v prvním kole. Ukazují to zahraniční zkušenosti z prezidentských voleb.

Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentské volby otevřeně podporují Zuzana Roithová a Přemysl Sobotka. Tito kandidáti však dohromady získali v prvním kole necelých sedm procent.

Miloš Zeman má podporu vedení ČSSD v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou, nemůže však spoléhat, že mu dá hlas všech šestnáct procent voličů, kteří si vybrali sociálnědemokratického kandidáta Jiřího Dienstbiera. Sám Dienstbier totiž svým příznivcům vzkázal: "Pro mě není ideální ani jeden z kandidátů."

Zeman tedy může počítat jen s částí hlasů od čtvrtého kandidáta v řadě.

Doporučení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, ať komunisté volí Zemana, je spíše výzvou, aby se členové jeho strany dostavili i k druhému kolu voleb. Výsledky z "komunistických" obcí dokazují, že přednost Zemanovi dávali už o uplynulém víkendu.

Táňa Fischerová se již nechala slyšet, že v druhém kole nepodpoří žádného z kandidátů.

Čeká se proto na vyjádření třetího a pátého v pořadí. "Bezprostředně teď nikoho doporučovat nebudu," uvedl Jan Fischer. Na správný okamžik počká i Vladimír Franz, pokud vůbec dá někomu z finalistů přednost.

Jak vyhráli d'Estaing, Mitterand a Chirac

Zkušenosti z Francie, Polska a Slovenska, kde se také konají dvoukolové prezidentské volby, ukazují, jak důležitá je podpora od kandidátů, kteří vypadli v prvním kole.

Drama volebního víkendu obrazem: Byli jsme v zákulisí štábů

Pravidlo neplatí pouze v případech, kdy má jeden z kandidátů po prvním kole příliš velký náskok, případně pokud postoupí extremista, proti kterému se ve druhém kole spojí všichni ostatní.

Socialista Francois Mitterand vyhrál první kolo francouzských voleb v roce 1974 s náskokem 11 procent před kandidátem pravice Valérym Giscard d'Estaingem. Ve finále však těsně prohrál, protože třetí místo v prvním kole získal s patnácti procenty další pravičák Jacques Chaban-Delmas.

Jako v zrcadle se situace opakovala o sedm let později, když zvítězil Mitterand díky hlasům od komunisty Georgese Marchaise a Brice Lalonda ze strany Zelených.

Stejně zvrátil výsledek prvního kola konzervativní Jacques Chirac proti Lionelu Jospinovi v roce 2002. Představitel radikální levice Mélenchon a středový liberál Bayrou rozhodli, že loňské volby vyhrál socialista Francois Hollande.

Zásluhou poražených z prvního kola se stal v roce 2004 slovenským prezidentem Ivan Gašparovič, o rok později ho v Polsku napodobil Lech Kaczyński.

Zmíněné pravidlo bude v Česku platit tím spíše, že Zeman a Schwarzenberg měli v prvním kole zhruba stejnou podporu. Přitom získali v prvním kole méně hlasů, než bývá při přímé prezidentské volbě ve světě zvykem.

Levicový Zeman

Pravice a levice - bude to mít vliv na 2. kolo?
Pravice a levice - bude to mít vliv na 2. kolo? | Foto: Petr Vyoral

Na francouzský scénář, podle kterého o prezidentovi rozhoduje souboj levice a pravice, spoléhá Miloš Zeman.

Prohlásil se za kandidáta opoziční levice a věří, že druhé kolo prezidentské volby skončí levicovým triumfem jako podzimní krajské volby.

Naopak Schwarzenberg sází na slovenský a polský scénář z let 2004, resp. 2005, kde o pravici a levici nešlo.

Na Slovensku podpořili poražení pravicoví kandidáti představitele umírněné levice Gašparoviče proti levicovému populistovi Vladimíru Mečiarovi. V Polsku vyhrál v duelu pravicových kandidátů Kaczyński zásluhou kolegy z vládní koalice, pravicového populisty Andrzeje Leppera.

Schwarzenbergova budoucnost

Také Schwarzenberg tvrdí, že nejde o levici a pravici. Slibuje změnu proti vládní praxi, kterou před patnácti lety nastolily "opoziční smlouvou" Zemanova ČSSD a Klausova ODS. Případný prezident Schwarzenberg zajistí, že vláda nebude napříště sloužit neprůhledným ekonomickým skupinám.

Vladimír Franz zatím nikomu podporu nevyjádřil.
Vladimír Franz zatím nikomu podporu nevyjádřil. | Foto: Facebook, Vladimír Franz prezidentem

Může tak získat podporu Franze, který kampaň postavil na odmítání "establishmentu", tedy státní správy, a získal podporu mladé generace.

Těžko ovšem přesvědčí Fischera, který byl v letech 2009 a 2010 premiérem díky podpoře opozičněsmluvních stran ODS a ČSSD a předním představitelem establishmentu.

Zemanův soupeř může spoléhat, že k němu automaticky přejdou pravicově smýšlející Fischerovi voliči. O tom, že mnozí příznivci pravice dali přednost liberálovi Fischerovi, je přesvědčen například současný předseda ODS Petr Nečas.

Na druhé straně může Schwarzenberg ztratit většinu šancí, pokud se Fischer vysloví přímo pro Zemana.

 

Právě se děje

Další zprávy