Profesor Forejt má šanci na cenu Česká hlava. U myší hledá klíč ke vzniku nových druhů

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
2. 9. 2016 14:03
Vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace zvolila kandidáta na národní cenu Česká hlava. Je jím Jiří Forejt, který řídí oddělení myší genomiky na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Volbu rady musí schválit ještě vláda. Cena, která se bude vyhlašovat již počtrnácté, se zpravidla uděluje v prosinci. Oceněný kromě samotné ceny obdrží rovněž milion korun.
Jiří Forejt zkoumá myši, aby se pokusil objasnit i otázku, jak vznikají nové biologické druhy
Jiří Forejt zkoumá myši, aby se pokusil objasnit i otázku, jak vznikají nové biologické druhy | Foto: Thinkstock

Praha Celou svou kariéru se profesor Jiří Forejt ve svém výzkumu zaměřuje na jednu z nejzákladnějších otázek ˜– jak vznikají nové biologické druhy. Odpovědi se dobírá hlavně na Ústavu molekulární genetiky AV, v oddělení myší genomiky, které řídí.

Nyní se mu má dostat jedné z největších českých vědeckých poct – vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace jej zvolila jako kandidáta na cenu Česká hlava. Ta se čtrnáctým rokem uděluje za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu a vývoje a její laureáti dostávají jako odměnu milion korun. Loni se například na seznam nositelů prestižního ocenění připsal český anglista a shakespearolog Martin Hilský, cenu dříve získal také třeba světoznámý chemik Antonín Holý, který by tento týden oslavil osmdesát let.

Volbu ještě musí schválit vláda, ocenění se zpravidla uděluje v prosinci. Podle lidoveckého předsedy a zároveň místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) šlo o poměrně jasnou volbu. Jeho rada vybírala z osmi kandidátů napříč vědními obory.

“Profesor Forejt je světové uznávaným odborníkem v oboru myší genomiky. Myš je modelový organismus blízký člověku a výsledky výzkumu jsou využívané i v oblasti lidské genetiky,” komentoval volbu Bělobrádek s tím, že Forejtův výzkum takzvané hybridní sterility, tedy mechanismu umožňujícího vznik nových biologických druhů, pomohl problém, který vědci řeší desítky let, celosvětově objasnit.

Profesor Jiří Forejt má za sebou víc než stovku odborných publikacích, některé vyšly i v nejprestižnějších světových vědeckých časopisech, jako je Nature nebo Science. Jako hostující profesor působil také na americké Princetonské univerzitě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy