Nadace Charty 77 ocenila Kliniku za občanskou statečnost. Je místem, které Praha potřebuje

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2016 12:47
Autonomní sociální centrum Klinika bylo oceněno Nadací Charty 77. Cenu Františka Kriegla dostalo za svou občanskou statečnost. Podle nadace Praha potřebuje místo, kde lidé budou občany, a ne jen spotřebiteli. Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10.dubna. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Adéla Skoupá

Praha - Nadace Charty 77 udělila Autonomnímu sociálnímu centru Klinika cenu Františka Kriegla pro rok 2016. Ocenění za občanskou statečnost Klinika dostala za "odvahu dokazovat v dnešní době, že pomoc bližnímu je správnou cestou pro každého, kdo chce zůstat skutečným člověkem".

Podle Nadace Charty 77 dobrovolníci z Kliniky svou činností překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa. "Stávají se obecně lidskými," uvedla nadace. Nadace ocenila, že lidé, kteří stojí za chodem Kliniky, dokázali své přesvědčení uhájit před spoluobčany, politiky a ubránili se i bezprecedentnímu útoku radikálů, kteří se centrum pokusili vypálit.

"Praha potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé," poznamenala v tiskové zprávě nadace s tím, že i když bude Klinika vyklizena, její myšlenky budou žít dál.

Kolektiv Kliniky si ocenění velmi cení. "Ceny Františka Kriegla si vážíme a chápeme to jako ocenění nejen nás jako úzkého kolektivu, ale i dosavadní činnosti stovek lidí, kteří byli s Autonomním centrem spojeni a bojovali za demokracii a lidská práva, teda za hodnoty, které jsou podle nás i dnes systémově upozaďovány společností založenou na zisku a na nerovném postavení člověka vůči státním institucím. To možná Klinika nedokáže úplně vyřešit, ale minimálně na to dost úspěšně upozorňuje," řekl k ocenění člen kolektivu Jakub Ort.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky.

Situace se poté vyostřila a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Aktivisté tam nadále zůstávají.

Cenu dostal Pithart i Šabata

Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se jeden z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediný z československých politiků, který po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát, narodil. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.

V minulosti porota ocenila například Jakuba Poláka, který byl český anarchista a protirasistický aktivista, disidenta Jaroslava Šabatu nebo politika za KDU-ČSL Petra Pitharta.

Cena bude Klinice slavnostně předána v květnu v rezidenci pražského primátora.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 15 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy