Nadace Charty 77 ocenila Kliniku za občanskou statečnost. Je místem, které Praha potřebuje

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2016 12:47
Autonomní sociální centrum Klinika bylo oceněno Nadací Charty 77. Cenu Františka Kriegla dostalo za svou občanskou statečnost. Podle nadace Praha potřebuje místo, kde lidé budou občany, a ne jen spotřebiteli. Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10.dubna. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Adéla Skoupá

Praha - Nadace Charty 77 udělila Autonomnímu sociálnímu centru Klinika cenu Františka Kriegla pro rok 2016. Ocenění za občanskou statečnost Klinika dostala za "odvahu dokazovat v dnešní době, že pomoc bližnímu je správnou cestou pro každého, kdo chce zůstat skutečným člověkem".

Podle Nadace Charty 77 dobrovolníci z Kliniky svou činností překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa. "Stávají se obecně lidskými," uvedla nadace. Nadace ocenila, že lidé, kteří stojí za chodem Kliniky, dokázali své přesvědčení uhájit před spoluobčany, politiky a ubránili se i bezprecedentnímu útoku radikálů, kteří se centrum pokusili vypálit.

"Praha potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé," poznamenala v tiskové zprávě nadace s tím, že i když bude Klinika vyklizena, její myšlenky budou žít dál.

Kolektiv Kliniky si ocenění velmi cení. "Ceny Františka Kriegla si vážíme a chápeme to jako ocenění nejen nás jako úzkého kolektivu, ale i dosavadní činnosti stovek lidí, kteří byli s Autonomním centrem spojeni a bojovali za demokracii a lidská práva, teda za hodnoty, které jsou podle nás i dnes systémově upozaďovány společností založenou na zisku a na nerovném postavení člověka vůči státním institucím. To možná Klinika nedokáže úplně vyřešit, ale minimálně na to dost úspěšně upozorňuje," řekl k ocenění člen kolektivu Jakub Ort.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky.

Situace se poté vyostřila a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Aktivisté tam nadále zůstávají.

Cenu dostal Pithart i Šabata

Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se jeden z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediný z československých politiků, který po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát, narodil. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.

V minulosti porota ocenila například Jakuba Poláka, který byl český anarchista a protirasistický aktivista, disidenta Jaroslava Šabatu nebo politika za KDU-ČSL Petra Pitharta.

Cena bude Klinice slavnostně předána v květnu v rezidenci pražského primátora.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 43 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy