Nadace Charty 77 ocenila Kliniku za občanskou statečnost. Je místem, které Praha potřebuje

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2016 12:47
Autonomní sociální centrum Klinika bylo oceněno Nadací Charty 77. Cenu Františka Kriegla dostalo za svou občanskou statečnost. Podle nadace Praha potřebuje místo, kde lidé budou občany, a ne jen spotřebiteli. Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10.dubna. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Adéla Skoupá

Praha - Nadace Charty 77 udělila Autonomnímu sociálnímu centru Klinika cenu Františka Kriegla pro rok 2016. Ocenění za občanskou statečnost Klinika dostala za "odvahu dokazovat v dnešní době, že pomoc bližnímu je správnou cestou pro každého, kdo chce zůstat skutečným člověkem".

Podle Nadace Charty 77 dobrovolníci z Kliniky svou činností překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa. "Stávají se obecně lidskými," uvedla nadace. Nadace ocenila, že lidé, kteří stojí za chodem Kliniky, dokázali své přesvědčení uhájit před spoluobčany, politiky a ubránili se i bezprecedentnímu útoku radikálů, kteří se centrum pokusili vypálit.

"Praha potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé," poznamenala v tiskové zprávě nadace s tím, že i když bude Klinika vyklizena, její myšlenky budou žít dál.

Kolektiv Kliniky si ocenění velmi cení. "Ceny Františka Kriegla si vážíme a chápeme to jako ocenění nejen nás jako úzkého kolektivu, ale i dosavadní činnosti stovek lidí, kteří byli s Autonomním centrem spojeni a bojovali za demokracii a lidská práva, teda za hodnoty, které jsou podle nás i dnes systémově upozaďovány společností založenou na zisku a na nerovném postavení člověka vůči státním institucím. To možná Klinika nedokáže úplně vyřešit, ale minimálně na to dost úspěšně upozorňuje," řekl k ocenění člen kolektivu Jakub Ort.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky.

Situace se poté vyostřila a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Aktivisté tam nadále zůstávají.

Cenu dostal Pithart i Šabata

Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se jeden z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediný z československých politiků, který po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát, narodil. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.

V minulosti porota ocenila například Jakuba Poláka, který byl český anarchista a protirasistický aktivista, disidenta Jaroslava Šabatu nebo politika za KDU-ČSL Petra Pitharta.

Cena bude Klinice slavnostně předána v květnu v rezidenci pražského primátora.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Zemřel novinář, někdejší disident a zastánce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Oznámila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová.

Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo. Byl poslancem Federálního shromáždění i vládním zmocněncem pro lidská práva.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Německo vyšetřuje kvůli naftovým motorům zaměstnance bývalé automobilky PSA

Státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem vyšetřuje v souvislosti s případnými manipulacemi s emisemi naftových motorů některé zaměstnance bývalé automobilky PSA. Německý list Wirtschaftswoche napsal, že vyšetřování se týká motorů, které se montovaly do sportovně-užitkových vozů (SUV) značek Mitsubishi, Peugeot a Citroën. Řídící jednotky patrně pocházely od dodavatele Continental, jehož dva bývalí zaměstnanci jsou podezřelí z napomáhání k podvodu.

Skandál s emisemi naftových vozů, přezdívaný dieselgate, vypukl v roce 2015. Tehdy německá automobilová skupina Volkswagen přiznala, že po celém světě nainstalovala asi do 11 milionů aut s naftovým motorem software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Emise vozů tak při testech ukazovaly mnohem nižší hodnoty, než byla skutečnost. Týká se to i vozů Škoda. Automobilku Volkswagen už skandál přišel na více než 32 miliard eur (815 miliard Kč). Částka zahrnuje pokuty, opravy a soudní výlohy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy