reklama
 
 

Marksová: Kliniku ministerstvo nepřebírá, úřad práce může sídlit i jinde

Aktualizováno 6. 4. 2016 11:27
Informaci, že budova Kliniky na pražském Žižkově bude nově sloužit jako úřad práce, vyvrátila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ministerstvo má sice zájem o místo pro pracoviště ve stejné městské části, ale zvažuje více možností. Žádost o převod prý podal ukvapeně úředník ministerstva bez toho, že by byla celá věc předem důkladně posouzena, například s ohledem na technický stav domu nebo možné výdaje na rekonstrukci.

Praha – Podle ministryně Michaely Marksové není pravda, že ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) definitivně přebírá budovu Kliniky v Jeseniově 60, kterou v současné době obývají aktivisté. MPSV sice má dlouhodobě zájem umístit pracoviště úřadu práce na Žižkově, ale zvažuje více variant.

"Preferujeme vlastnictví budovy, která už ideálně je v daném čase v majetku státu, před komerčním nájmem. Tak by měl postupovat každý dobrý hospodář," uvedla Marksová.

Žádost o převedení budovy pod ministerstvo, doručená 18. března Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který budovu spravuje, byla údajně iniciována horlivým úředníkem.

Tento krok je totiž podle ministerstva podmíněný posouzením stavu domu a zvážením výdajů na rekonstrukci a nezbytné vybavení. K žádnému takovému posouzení ze strany ministerstva nedošlo, proto o záměru zatím nemohlo rozhodovat.

Aktivisté chtějí novou smlouvu

Na základě dopisu od odboru přípravy investic a dislokace, který vyjadřuje zájem ministerstva o budovu, rozhodla Vládní dislokační komise 22. března o převodu objektu z ÚZSVM na MPSV. "Náměstek ministryně práce a sociálních věcí byl přítomen na jednání Vládní dislokační komise a převod odsouhlasil. Doposud k převodu objektu na MPSV nedošlo," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Podle aktivistů, kteří budovu obývají i po tom, co jim na začátku března vypršela smlouva o výpůjčce, do politického jednání o budoucnosti Kliniky vstupuje legislativní náměstek ÚZSVM Vladimír Kremlík. Ten prý minulý týden na jednání pražského zastupitelstva oznámil, že úřad už objekt nespravuje, a proto není možné projednat petici o převedení budovy pod magistrát, kterou podepsalo 2300 lidí. Aktivisté řekli, že se opakuje situace z minulého roku, kdy o budovu požádala Generální inspekce bezpečnostních sborů, k převodu ale nikdy nedošlo.

ÚZSVM se proti tvrzení aktivistů obořil. "Tvrzení, že by ÚZSVM vstupoval do jakýchkoliv politických jednání, je lživé. Je rovněž čirá lež, že by náměstek prohlásil, že ÚZSVM již budovu nespravuje," uvedl Ležatka.

"Za situace, kdy si státní instituce přehazují Kliniku jako horký pingpongový míček, nabízíme řešení: dejte budovu squaterům a squaterkám, kteří ji už rok využívají k prospěchu stovek lidí. Ať už budova v současné době patří komukoli, vyzýváme zodpovědné instituce k jednání o smlouvě o dalším využití spolkem Klinika," řekl člen kolektivu Tadeáš Polák.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký |  07:53

autor: Klára Galová | 5. 4. 2016 17:20

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama