Několik tisíc lidí protestovalo na Václavském náměstí proti vládě Andreje Babiše

ČTK ČTK
20. 6. 2021 18:31
Odpůrci premiéra dnes odpoledne v centru Prahy vyjádřili svůj nesouhlas se současným kabinetem. Akci organizoval spolek Milion chvilek, který hned na jejím počátku vystavil ministrům symbolický účet za problémy a kauzy, jež provázejí jejich vládnutí. Podle policie se demonstrace zúčastnilo na pět tisíc lidí.
Nedělní demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek na pražském Václavském náměstí.
Nedělní demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek na pražském Václavském náměstí. | Foto: ČTK

Na jednom z nejdůležitějších pražských náměstí dnes odpoledne převládaly vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce Milionu chvilek donesli transparenty, které vyzývaly k rezignaci ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO. Objevila se i hesla proti šéfovi vlády Andreji Babišovi a proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda pořádajícího spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Účastníci protestu dávali i na plakátech najevo, jaké mají politické preference. Hned v počátku demonstrace vznikla drobná rozmíška, protože na ni s transparentem proti Babišovi dorazila i skupina podporující stranu Svobodní. Tu nakonec od ostatních protestujících oddělila policie, která na akci jako vždy dohlížela.

Akce byla podle pražského policejního mluvčího Jana Rybankého poklidná. "V průběhu demonstrace nedošlo k narušení veřejného pořádku," řekl ČTK.

Roll vyzval demonstranty, aby volili jednu z opozičních koalic. Vůči ostatním stranám - včetně hnutí Přísaha vedeného bývalým šéfem protimafiánského policejního útvaru Robertem Šlachtou - se vymezil. Zdůraznil, že do voleb již zbývá pouze 109 dní, a proto je podle jeho přesvědčení potřeba přesvědčit zejména doposud nerozhodnuté voliče.

Demonstranty přišli podpořit slovenský zpěvák Juraj Hnilica, hudebník Tomáš Klus a herec Jan Potměšil. Zpěvem české hymny pak akci ukončila nevidomá česká klavíristka Ráchel Skleničková. Pořadatelé na závěr uvedli, že by si přáli, aby se "Milion chvilek změnil v milion hlasů pro demokracii".

Lidé zaplnili horní třetinu náměstí. Mnozí se snažili v horkém počasí zůstat ve stínu okolních budov.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s postavou premiéra Andreje Babiše. Spolku vadí, že je ve střetu zájmů a nedodržuje volební sliby. Předloni se v červnu na pražské Letné největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů přes 250 000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy