Na Šumavě nehrozí chaos, ujistil ministr Brabec prezidenta

ČTK ČTK
29. 4. 2014 15:22
Prezident řekl, že odvolání ředitele Mánka bylo v ministrově kompetenci a že ho respektuje.
Ministr Richard Brabec
Ministr Richard Brabec | Foto: ČTK

Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ujistil prezidenta Miloše Zemana, že na Šumavě nehrozí chaos ani změny v bezzásahovém území parku.

Poté, co odvolal ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka, se některé šumavské obce obávají neklidu i nezaměstnanosti. Prezident řekl, že odvolání ředitele bylo v ministrově kompetenci a že ho respektuje, řekl Brabec po setkání na Hradě.

Domluvili se také, že do chystaného výběrového řízení se bude moct přihlásit kdokoliv. Vypsáno má být do roka, možná i dříve.

Při rozhovoru o problematice Šumavy prezident vyjádřil přání, aby v maximálně možné míře byly respektovány zájmy obyvatel šumavských obcí, sdělil k setkání Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Pan prezident řekl, že respektuje moji pravomoc vybírat si své lidi tak, jak já uznám za vhodné, a shodli jsme se na tom, že je potřeba uklidnit atmosféru a přesvědčit obce o tom, že tento krok není proti nim," komentoval Brabec.

Foto: Ludvík Hradilek

Dohodli se také, že v létě podniknou společnou cestu na Šumavu a potkají se se starosty. Brabec podle svých slov řekl Zemanovi, že nově pověřený ředitel Pavel Hubený se bude řídit schváleným plánem péče.

Megalomanské plány

Zeman se o dění na Šumavě zajímá delší dobu. Ještě jako bývalý premiér poukázal na to, že kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě rozsáhlé škody. Nezasahování proti kůrovci pak označil za zločin. Odvolání Mánka přivítali ekologové a vědci, starostové některých šumavských obcí a někteří politici ho kritizují.

Ministr Brabec odvolal šéfa parku Mánka minulý pátek. Neshodli se na způsobu řízení instituce. Ministrovi se nelíbilo, že vedení parku v několika případech překročilo zákon, což potvrdilo i několik soudních řízení. Správa parku podle Brabce dlouhodobě nefungovala.

Brabcovi se nelíbily "megalomanské plány" parku, například na otevření sítě restaurací nebo opravy zámku Vimperk. Podle Brabce by státní správa měla věnovat peníze spíše na ochranu přírody.

V současné době prověřují auditoři ministerstva spornou několikamilionovou investici do nové restaurace Březník na Klatovsku, kterou nechala opravit správa parku a již pak nestandardně pronajala obci Modrava.

Brabec prezentoval Zemanovi celou situaci v resortu, mimo jiné i odpadovou legislativu nebo čerpání evropských fondů.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy