Mluvčí Filozofické fakulty označil ženy v rouškách za perské princezny. V práci končí

ČTK ČTK
25. 3. 2020 11:03
Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy odchází její mluvčí Petr Kukal. Důvodem jsou jeho příspěvky na sociálních sítích, ve kterých mimo jiné komentoval vzhled žen s rouškami proti koronaviru. Kukal na svém místě skončí po dohodě s vedením fakulty k 31. březnu.
Končící mluvčí FF UK Petr Kukal
Končící mluvčí FF UK Petr Kukal | Foto:

"Důvodem jsou mé příspěvky na sociálních sítích. Dohodl jsem se s panem proděkanem (Danielem Soukupem), půjde o dohodu o ukončení pracovního poměru," řekl Kukal.

Podle iRozhlasu byly Kukalovy názory s vedením fakulty dlouhodobě neslučitelné a tyto rozdíly se postupně vyjasňovaly. Mluvčí, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou, nastoupil na fakultu v květnu 2018. Předtím spravoval twitterový účet ministerstva kultury, za který dostal v roce 2016 Křišťálovou lupu v kategorii Obsahová inspirace.

Kukal řekl, že impulzem k jeho odchodu byly zejména jeho příspěvky z poslední doby. Podle webu iRozhlas jde především o komentáře, ve kterých hodnotil vzhled žen a dívek v rouškách. "Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizérii těchto dní perskými princeznami," napsal v textu pro Metro. Fotografii článku zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Proti jeho textu se část diskutujících vymezila v komentářích. Ženy se v nich ohrazovaly proti hodnocení svého vzhledu. Uváděly, že nosí roušky kvůli šíření koronaviru, a ne proto, aby vypadaly sexy. Jedna studentka pak podala stížnost akademickému senátu fakulty. Serveru řekla, že nežádala Kukalův odchod, ale aby se u takových příspěvků neprezentoval jako mluvčí fakulty.

Podle serveru jí vadilo například to, že ji Kukal ve své reakci na kritiku pod svým příspěvkem upozornil, že "jsi děvčátko mladší než oba moji synové". Sám Kukal ji pak v odpovědi vyzval, aby se obrátila na senát, uvedl iRozhlas.

 

Právě se děje

Další zprávy