Na dovolenou se psem? Domácím mazlíčkům hrozí řada nástrah

Barbora Roubalová
28. 6. 2015 13:35
V Česku se začínají objevovat nemoci, které pocházejí ze Středozemí nebo tropů. Řadě z nich se ale dá předejít prevencí. I na dlouhé cesty do zahraničí je potřeba se předem připravit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Období letních dovolených je pro domácí mazlíčky rizikové. Teplé počasí, častější pobyt ve volné přírodě či cestování do cizích zemí zvyšují možnost nákazy různými nemocemi.

Zvířata sužují především tzv. vektorová onemocnění, při kterých jsou nakažena přenašeči, nejčastěji komáry a klíšťaty, jejichž počet u nás v poslední době narůstá. Důvodem je migrace zvířat i zvyšující se množství patogenů, jež nemoci způsobují. V Česku se tak můžeme setkat s chorobami, které se dosud objevovaly jen ve Středomoří nebo v tropech.

Určit, jaká nemoc domácího mazlíčka trápí, je přitom časově náročné. Prvotní příznaky jsou často velmi podobné. Zvíře trpí horečkami, hubne a mění své chování. Následná léčba může trvat několik týdnů či měsíců a je nákladná. Veterináři proto doporučují důslednou prevenci.

Klíště je sice velmi nepříjemný parazit, ale zároveň je inspirací pro medicínu a farmakologii. Jeho studiem se zabývají badatelé z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity.
3:26
Klíště je sice velmi nepříjemný parazit, ale zároveň je inspirací pro medicínu a farmakologii. Jeho studiem se zabývají badatelé z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity. | Video: Akademie věd ČR

"Kromě očkování je na trhu k dostání řada repelentních přípravků. Účinné jsou obojky, které fungují celou sezonu. Přímo na kůži se pak aplikují pipety. Ty zvíře ochrání jen na několik týdnů a je nutné je použít vícekrát. Na každého navíc působí jinak, záleží třeba na tom, jakou má srst,“ vysvětluje viceprezidentka Komory veterinárních lékařů Radka Vaňousková.

Nemoci přenášené parazity se nevyhýbají ani lidem. Po každém návratu z přírody je žádoucí zvíře prohlédnout. Nepřisáté klíště z psí srsti se snadno může přesunout na člověka. V případě boreliózy, jež je spolu s encefalitidou nejčastější nemocí přenášenou klíšťaty, neexistuje pro člověka žádný způsob, jak se nemoci bránit. Psy proti ní očkovat lze.

Jejich majitelé však mohou využít jiný z preventivních prostředků proti parazitům. "Někteří lidé nosí, například do lesa, obojky pro zvířata na nohách, a očividně to funguje,“ říká prezident Komory veterinárních lékařů Filip Daniel.

Pas potřebuje i pes

Při cestách do zahraničí si musí majitelé dávat pozor nejen na parazity. Do členských států EU musí být pes očkovaný proti vzteklině a označený čipem či tetováním. Potřebuje také cestovní pas. Proto je nutné před dovolenou navštívit veterináře, který vše potřebné zařídí, a navíc doporučí, na co si dát v dané oblasti pozor.

Při cestování mimo EU je vždy nejlepší kontaktovat ambasádu v dané zemi a zjistit požadavky, které musí zvíře splňovat. I v rámci EU se podmínky mírně liší, aktuální informace jsou dostupné na webu Státní veterinární správy.

Při cestě musí majitel zvířete myslet na to, aby mělo dost prostoru. "Při dlouhých cestách autem je dobré převážet psa v přepravce, ne ho zarovnat věcmi. Důležité je dělat přestávky, nechat zvíře proběhnout, dát mu najíst a napít. Je možné podávat léky proti nevolnosti nebo na zklidnění. To využívají majitelé psů hlavně při cestách letadlem,“ popisuje Radka Vaňousková.

Dlouhé cesty nedoporučují veterináři podnikat s kočkami. Na rozdíl od psů nejsou vázány na člověka, ale na místo, a změnu prostředí těžce snášejí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy