Myslivci protestují. Vadí jim Večerníček

Jakub Antoš
10. 3. 2007 19:10
Praha - Myslivcům se nelíbí Večerníček ze série Madla a Ťap. Prý je dětem představuje jako násilníky. Televize vzkazuje: Berte to s nadhledem!

Z pohledu myslivců je kontroverzním díl, který Česká televize vysílala ve středu 7. března před sedmou hodinou večer. Ve středeční epizodě série Madla a Ťap, se objevil muž v myslivecké uniformě, který vystřelil na hrdiny pořadu, štěně Bavorského barváře a mládě Rysa ostrovida.

V komentáři, který pro ČT namlouvá Josef Somr, v té chvíli zaznělo, že jde o lovce a špatného myslivce. Právě tato věta vadí organizaci sdružující české myslivce.

MYSLIVECKÝ PROTEST

Logo ČMMJ

  • Vyjádření ČMMJ k dílu "Madla a Ťap" vysílaném 7. 3. 2007:
  • Českomoravská myslivecká jednota vyjadřuje znepokojení nad prezentací lovu a myslivosti ve veřejnoprávním médiu - České televizi, konkrétné nad vysíláním dílu Večerníčku pro děti "Madla a Ťap" ze dne 7. 3. 2007.
  • Dne 7. 3. 2007 v 18:45 hodin byla v pořadu Večerníček, seriál "Madla a Ťap" odvysílána část, ve které člověk oblečený jako myslivec dvakrát vystřelil po rysovi a loveckém psu. V pořadu bylo řečeno, že jde o lovce a špatného myslivce.
  • Jsme přesvědčeni, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální.
  • Diváci tak dostali zcela nekorektní informaci, která velmi hrubým způsobem dezinformuje veřejnost a dle našeho soudu nepatří do veřejnoprávního média. Především u dětí, u kterých se teprve vytváří systém hodnot, hodnotových orientací a názorů na okolní svět, je velice důležité překládat informace nezatížené předsudky. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči této skupině obyvatel.
  • Na tuto skutečnost bude upozorněna Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
  • Českomoravská myslivecká jednota, zastřešující většinu myslivců v České republice, spolupracuje na ochraně velkých šelem se všemi vládními i nevládními organizacemi a na podporu velkých šelem každoročně uvolňuje nemalé finanční prostředky z vlastních zdrojů.

Myslivci: Nejsme špatní lidé

Podle nich jejich profesi staví do nepříznivého světla. "Jsme přesvědčeni, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální," napsala Českomoravská myslivecká jednota v tiskové zprávě.

Myslivci si dokonce myslí, že pořad podporuje averzi vůči myslivcům.

Hlavní postavy Večerníčku. Rys Ťap a fenka Madla.
Hlavní postavy Večerníčku. Rys Ťap a fenka Madla. | Foto: ČT

"Především u dětí, u kterých se teprve vytváří systém hodnot, hodnotových orientací a názorů na okolní svět, je velice důležité překládat informace nezatížené předsudky. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči této skupině obyvatel," stojí v prohlášení.

"Jde o absurdní demagogické informování. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se už tento díl znovu nevysílal," řekl Aktuálně.cz jednatel Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jaroslav Kostečka.

ČT: Večerníček musíme brát s nadhledem

Česká televize se ale k žádnému takovému kroku nechystá. "Já zatím žádný důvod k omluvě nevidím, protože myslivci se na to dívají svým velmi subjektivním pohledem," řekl mluvčí ČT Martin Krafl. "Myslím si, že to můžeme ještě znovu zvážit, ale nevím,"dodal Krafl na dotaz Aktuálně.cz, zda přistoupí na žádost myslivců, aby se díl již nevysílal.

Krafl si také myslí, že jde o nepochopení tohoto typu pořadů. "Večerníček je formát, který se musí brát s nadhledem, čehož myslivci zřejmě nejsou schopní. Tomu, co v tom vidí myslivci, se děti nevěnují," myslí si Krafl.

Podle něho se navíc televize snaží doplnit své pořady o edukativní prostředky. Na webu pořadu je třeba článek o pytláctví, vysvětluje mluvčí.

Seriál měl dětem přiblížit přírodu. Podle myslivců vytváří předsudky.
Seriál měl dětem přiblížit přírodu. Podle myslivců vytváří předsudky. | Foto: ČT

Dobré Večerníčky, o to větší překvapení

Myslivci prý na pořad upozornili Radu České televize. Její předseda Jiří Baumruk ale o ničem neví.

"Nám nikdo nic neposlal. Oni musejí podat oficiální stížnost. Pak se k tomu můžeme vyjádřit," řekl Aktuálně.cz Baumruk.

ČMMJ, která pořad kritizuje, ale jinak oceňuje přínos Večerníčků o přírodě i práci jejich autora.

"Překvapilo nás to, nevíme, co tím autor zamýšlel, co tím chtěl říci. Nicméně jsme rádi, že pan Chaloupek tyto Večerníčky vytváří. Je to dobrá propagace přírody a zvířat," říká Kostečka.

Autora sporného Večerníčku, Václava Chaloupka se redakci zatím kontaktovat nepodařilo. Chaloupek je známý díky několika dětským Večerníčkům. K nejznámějším patří Večerníček o Vydrýskovi.

Nejnovější třináctidílný Večerníček Madla a Ťap vypráví o přátelství loveckého psa, Bavorského barváře a malého opuštěného mláděte Rysa ostrovida a jejich dobrodružstvích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy