Myslivci protestují. Vadí jim Večerníček

Jakub Antoš
10. 3. 2007 19:10
Praha - Myslivcům se nelíbí Večerníček ze série Madla a Ťap. Prý je dětem představuje jako násilníky. Televize vzkazuje: Berte to s nadhledem!

Z pohledu myslivců je kontroverzním díl, který Česká televize vysílala ve středu 7. března před sedmou hodinou večer. Ve středeční epizodě série Madla a Ťap, se objevil muž v myslivecké uniformě, který vystřelil na hrdiny pořadu, štěně Bavorského barváře a mládě Rysa ostrovida.

V komentáři, který pro ČT namlouvá Josef Somr, v té chvíli zaznělo, že jde o lovce a špatného myslivce. Právě tato věta vadí organizaci sdružující české myslivce.

MYSLIVECKÝ PROTEST
Autor fotografie: ČMMJ

MYSLIVECKÝ PROTEST

  • Vyjádření ČMMJ k dílu "Madla a Ťap" vysílaném 7. 3. 2007:
  • Českomoravská myslivecká jednota vyjadřuje znepokojení nad prezentací lovu a myslivosti ve veřejnoprávním médiu - České televizi, konkrétné nad vysíláním dílu Večerníčku pro děti "Madla a Ťap" ze dne 7. 3. 2007.
  • Dne 7. 3. 2007 v 18:45 hodin byla v pořadu Večerníček, seriál "Madla a Ťap" odvysílána část, ve které člověk oblečený jako myslivec dvakrát vystřelil po rysovi a loveckém psu. V pořadu bylo řečeno, že jde o lovce a špatného myslivce.
  • Jsme přesvědčeni, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální.
  • Diváci tak dostali zcela nekorektní informaci, která velmi hrubým způsobem dezinformuje veřejnost a dle našeho soudu nepatří do veřejnoprávního média. Především u dětí, u kterých se teprve vytváří systém hodnot, hodnotových orientací a názorů na okolní svět, je velice důležité překládat informace nezatížené předsudky. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči této skupině obyvatel.
  • Na tuto skutečnost bude upozorněna Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
  • Českomoravská myslivecká jednota, zastřešující většinu myslivců v České republice, spolupracuje na ochraně velkých šelem se všemi vládními i nevládními organizacemi a na podporu velkých šelem každoročně uvolňuje nemalé finanční prostředky z vlastních zdrojů.

Myslivci: Nejsme špatní lidé

Podle nich jejich profesi staví do nepříznivého světla. "Jsme přesvědčeni, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální," napsala Českomoravská myslivecká jednota v tiskové zprávě.

Myslivci si dokonce myslí, že pořad podporuje averzi vůči myslivcům.

Hlavní postavy Večerníčku. Rys Ťap a fenka Madla.
Hlavní postavy Večerníčku. Rys Ťap a fenka Madla. | Foto: ČT

"Především u dětí, u kterých se teprve vytváří systém hodnot, hodnotových orientací a názorů na okolní svět, je velice důležité překládat informace nezatížené předsudky. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči této skupině obyvatel," stojí v prohlášení.

"Jde o absurdní demagogické informování. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se už tento díl znovu nevysílal," řekl Aktuálně.cz jednatel Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jaroslav Kostečka.

ČT: Večerníček musíme brát s nadhledem

Česká televize se ale k žádnému takovému kroku nechystá. "Já zatím žádný důvod k omluvě nevidím, protože myslivci se na to dívají svým velmi subjektivním pohledem," řekl mluvčí ČT Martin Krafl. "Myslím si, že to můžeme ještě znovu zvážit, ale nevím,"dodal Krafl na dotaz Aktuálně.cz, zda přistoupí na žádost myslivců, aby se díl již nevysílal.

Krafl si také myslí, že jde o nepochopení tohoto typu pořadů. "Večerníček je formát, který se musí brát s nadhledem, čehož myslivci zřejmě nejsou schopní. Tomu, co v tom vidí myslivci, se děti nevěnují," myslí si Krafl.

Podle něho se navíc televize snaží doplnit své pořady o edukativní prostředky. Na webu pořadu je třeba článek o pytláctví, vysvětluje mluvčí.

Seriál měl dětem přiblížit přírodu. Podle myslivců vytváří předsudky.
Seriál měl dětem přiblížit přírodu. Podle myslivců vytváří předsudky. | Foto: ČT

Dobré Večerníčky, o to větší překvapení

Myslivci prý na pořad upozornili Radu České televize. Její předseda Jiří Baumruk ale o ničem neví.

"Nám nikdo nic neposlal. Oni musejí podat oficiální stížnost. Pak se k tomu můžeme vyjádřit," řekl Aktuálně.cz Baumruk.

ČMMJ, která pořad kritizuje, ale jinak oceňuje přínos Večerníčků o přírodě i práci jejich autora.

"Překvapilo nás to, nevíme, co tím autor zamýšlel, co tím chtěl říci. Nicméně jsme rádi, že pan Chaloupek tyto Večerníčky vytváří. Je to dobrá propagace přírody a zvířat," říká Kostečka.

Autora sporného Večerníčku, Václava Chaloupka se redakci zatím kontaktovat nepodařilo. Chaloupek je známý díky několika dětským Večerníčkům. K nejznámějším patří Večerníček o Vydrýskovi.

Nejnovější třináctidílný Večerníček Madla a Ťap vypráví o přátelství loveckého psa, Bavorského barváře a malého opuštěného mláděte Rysa ostrovida a jejich dobrodružstvích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy