Národní muzeum vystavuje skvosty, ukazují historii Čechů

Národní muzeum vystavuje skvosty, ukazují historii Čechů
Budyšínský rukopis je víc jak 800 let starý. Pochází z přelomu 12. a 13. století a je považován za nejstarší originál první latinsky psané (Kosmovy) kroniky o české historii.
Pergamenový list s iluminací byl do rukopisu vlepený ve 14. století. Představuje  praotce Čecha a bratra Lecha před Pražským hradem.
Kroniky, které známe jen z učebnic, je možné poprvé v historii vidět na vlastní oči.
Vystaveny budou i rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. Jejich (ne)pravost je příčinou letitých sporů.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
17. 2. 2011 19:18

Praha - Národní muzeum vystavuje originály unikátních rukopisů zachycující období prvních Přemyslovců a mýty o původu Čechů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy