Muž jménem Islámského státu hrozil bombami v parlamentu a v kleci s makaky, skončil na psychiatrii

Domácí Domácí
19. 12. 2015 17:20
Policie dopadla muže, který ve čtvrtek celkem pětkrát hrozil uložením bomby. Tvrdil, že výbušniny jsou v parlamentu, v pražské zoo u klece s makaky, ale i na třech místech ve švýcarském Curychu. Třicetiletý česky hovořící muž se navíc zaštiťoval Islámským státem. Skončil na psychiatrii.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Bombová hrozba ve čtvrtek narušila provoz v okolí Poslanecké sněmovny, anonym také nahlásil bombu v pražské zoo, která kvůli tomu musela na několik hodin zavřít. Policisté teď zjistili, že obě měl na svědomí třicetiletý česky hovořící muž. Kromě toho nahlásil bomby na třech místech ve švýcarském Curychu.

Nejprve museli policisté do budovy Poslanecké sněmovny. "Přivolaní pyrotechnici následně konstatovali, že provedená prohlídka zmiňované budovy má negativní výsledek. Nicméně na nezbytně nutnou dobu bylo nutné zastavit provoz na přilehlých komunikacích, což doslova paralyzovalo tamní silniční dopravu," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Na jednání Sněmovny to podle jejího šéfa Jana Hamáčka nemělo žádný vliv.

Další výhrůžky následovaly zhruba v hodinových intervalech. Druhá směřovala do pražské zoo, konkrétně ke kleci s makaky. "I tam muselo vyjet několikero policejních hlídek, včetně pyrotechnika a psa, určeného k vyhledávání výbušnin. I v tomto případě měla následná prohlídka negativní výsledek," dodal Hulan.

Zoo musela kvůli hrozbě načas zavřít, podle jejího ředitele Miroslava Bobka poprvé od předloňských povodní. "Anonyma, jenž tímto způsobem poškodil desítky lidí i celou zoo a zaměstnal policii, raději komentovat nebudu; použil bych velmi silná slova," napsal Bobek na svůj Facebook.

Třetí výhrůžka směřovala do švýcarského Curychu, bomba měla být na třech místech, mimo jiné na letišti a v kavárně. "Muži zákona museli být obzvláště ostražití, neboť autor výhrůžek se zaštiťoval Islámským státem," popsal Hulan.

Policistům se pachatele podařilo najít u nádraží Veleslavín. Třicetiletý Čech se k výhrůžkám přiznal, případ policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. "Zda ale dojde k jeho projednávání před soudem, je otázkou. U zadrženého totiž bylo provedeno znalecké zkoumání v oboru psychiatrie, kdy na základě předběžných výsledků lékař rozhodl o okamžité hospitalizaci zadrženého v psychiatrickém zařízení," dodal mluvčí policie.

 

Právě se děje

Další zprávy