Modrým? Oranžovým? Jak o daru Paroubkovi rozhodl fotbal

Martina Machová Martina Machová
10. 4. 2010 17:04
Příběh volebního sponzora dvou největších politických rivalů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Jablonec nad Nisou - Jeho jméno se stejně jako stovky dalších objevilo na letošním seznamu sponzorů politických stran, které musí partaje každoročně zveřejňovat.

Sociálním demokratům přidal na loňské neuskutečněné volby sto tisíc korun, a patří tak do desítky jejich největších sponzorů.

Ladislav Čičmanec. Mimo jiné muž, který předsedá ČMFS v jabloneckém okrese, neúspěšně kandidoval na místo krajského fotbalového šéfa, funkcionaří v tamní ČSTV, podle něj se jmenuje okresní fotbalový přebor a vedle toho ještě vede fotbalový klub v jabloneckém Mšeně.

Stejný Ladislav Čičmanec se přitom objevuje i v konkurenční výroční zprávě. Občanským demokratům, kteří byli na Liberecku favority, dal rok před tím na kampaň do krajských voleb 10 tisíc korun.

 

I když je v porovnání s celkovými objemy peněz, které se kolem financování stran točí, jeho dar takřka neznatelný, jeho příběh poodhaluje zákulisí politického sponzoringu.

Co rozhodlo, že opustil ODS a nově se zaměřil na sociální demokraty?

"Hledám takovou politickou stranu, která bude pomáhat sportu," tvrdí Ladislav Čičmanec.

A právě ČSSD ústy Jiřího Paroubka dlouhodobě slibuje změny. Již loni řekl, že pokud vyhraje volby, podpoří nový národní stadion, státem kontrolovaná tréninková centra pro mladé talenty nebo úřad věnovaný sportu přímo podřízený premiérovi.

Jiří Paroubek slibuje sportovcům peníze a reformu sportu
Jiří Paroubek slibuje sportovcům peníze a reformu sportu | Foto: Ludvík Hradilek

V případě socialistů štědrý sponzor původně nechtěl o svých motivacích hovořit. Prý nejde o nic zajímavého. Později se o své motivaci přece jen rozhovořil.

Se stranickou příslušností si prý hlavu nedělá.

"Dávám peníze jménům - lidem, kteří jsou schopní něco pro sport prosadit," vysvětluje svou filozofii.

Při krajských volbách podpořil kolegu z fotbalu za ODS. Loni si našel nové favority.

"Na prvním místě místní kandidátky je Pavel Ploc, ten nám bude pomáhat, na třetím místě je Michael Kraus, to je také člověk, který místnímu sportu hodně věnoval, a čtyřka je pan Polma, který kdysi v Jablonci hrál fotbal," vypočítává své případné budoucí parlamentní "koně".

"Kdyby Ploc nebo Polma byli na kandidátce ODS nebo Věcí veřejných, tak je taky podpořím. Kdo dneska přijde a bude slibovat sportovcům reálné sliby, a ne žádné vzdušné zámky, tak jsem ochoten pro ně něco udělat," tvrdí fotbalový funkcionář.

Mít poslance zapáleného pro sport se v minulosti vyplatilo menším sportovním, zejména fotbalovým klubům i jinak než v celkové reformě financování sportu.

Při tradičním porcování medvěda, tedy rozdělování dotací přímo ze státního rozpočtu, patří o sport se zajímající poslanci k těm nejúspěšnějším. Do svých regionů posílají každoročně desítky milionů na opravy šaten nebo umělé trávníky.

A s vlivným "fotbalovým" poslancem má obdobnou zkušenost i Čičmanec. Spolu s občanským demokratem Liborem Ježkem zařizoval umělý trávník na fotbalovém hřišti ve Mšeně, kde Čičmancův tým v současnosti hraje.

Jak hospodařily politické strany? (Proklikejte si grafiku)

 

Právě se děje

Další zprávy