Praha - K zápisu do základní školy ve středočeských Chrášťanech přišli toto úterý dva kluci, kteří by bez pomoci asistenta výuku nezvládli. Ředitelka školy Jana Báčová bude rozhodovat o tom, zda je přijme. Zda dostane od kraje peníze na asistenta, ale ještě neví. "Nejsem si jistá, jak to od září bude fungovat," říká.
Nový systém měl zajistit, aby se i do běžných tříd přijímaly děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem, jako je to běžné v mnoha evropských zemích. Peníze na asistenty a další pomůcky měl školám garantovat zákon. Jenže ředitelé škol i kraje jako zřizovatelé začali volat po odkladu změn. Nejsme připraveni, nezvládneme to, tvrdí.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) říkala, že odklad nepřichází v úvahu. Nakonec kritikům ale přece jen vyhověla. Platnost zákona nezměnila, v prováděcí vyhlášce však vymezila dvouleté přechodné období, kdy bude zákon teprve nabíhat. V praxi to znamená, že zákonný nárok na podpůrná opatření budou mít děti skutečně garantovaný až od září 2018.
"Máme dva roky na to, abychom zajistili, že jakákoliv škola kdekoliv v republice, kam přijde dítě s nějakou speciální potřebou, bude schopná zařídit to, co říká zákon. Myslím si, že dvouleté období je dostatečné," vysvětluje Valachová.
Zatím tedy vedle sebe poběží oba systémy. Starý způsob podpory i nový. Alespoň odklad nových povinností si pochvaluje Asociace speciálních pedagogů. "Odložení školám určitě pomůže. Pořád ale platí, že nesouhlasíme se záměrem vzdělávat děti s lehkým mentálním postižením v běžných třídách," míní předseda asociace Jiří Pilař.
Další podrobnosti čtěte na webu Hospodářských novin.