reklama
 
 

Ministr vnitra v demisi odvolal ředitele České pošty Elkána. Chybí mu "smysluplná vize"

Aktualizováno 22. 2. 2018 23:14
Ministr vnitra z kabinetu Andreje Babiše, který vládne bez důvěry sněmovny, sáhl k razantní personální změně. Na místo generálního ředitele vypíše nové výběrové řízení.

Praha - Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku.

Metnar na místo ředitele vypíše výběrové řízení, zatím povede Českou poštu ředitel divize poštovní provoz a logistika Vít Bukvic.

Informaci sdělila mluvčí ministerstva Hana Malá. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka odchází Elkán po vzájemné dohodě.

Krok ministra vnitra se ihned stal terčem kritiky opozičních politiků. "Je to od vlády bez důvěry drzost," uvedla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v pořadu ČT Události, komentáře. 

Zrychlit projekt Pošta partner

Česká pošta, jejímž zřizovatelem je ministerstvo vnitra, musí podle Metnara mimo jiné zrychlit projekt Pošta Partner, zmodernizovat třídicí uzly či balíková centra, zkvalitnit IT infrastrukturu a zaměřit se více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty.

Projekt Pošta Partner spočívá v převádění některých poštovních poboček z pošty na partnery. Loni v prosinci pošta uvedla, že počet poštovních poboček převedených na partnery stoupl o 189 na celkových 428. Partnerské pošty tak tvořily zhruba 13 procent pobočkové sítě České pošty.

"Poté, co jsem se podrobně seznámil s chodem podniku a navštívil některé poštovní pobočky, mám jen slova uznání pro řadové zaměstnance," uvedl ministr v tiskovém prohlášení. "Nicméně České poště chybí smysluplná vize fungování podniku, kterou by bylo možné skutečně rozvíjet," dodal.

Ministr se dnes s Elkánem sešel. "Dohodli jsme se na ukončení jeho působení ve funkci generálního ředitele České pošty ke konci měsíce února," uvedl.

Ministr chce radikální zlepšení služeb

Nové vedení vzejde z výběrového řízení, podle ministra bude mít za úkol připravit změnu fungování a rozvoje podniku. Tu by měli podle Metnara v "radikálním zlepšení služeb" pocítit všichni zákazníci i řadoví zaměstnanci České pošty.

Česká pošta spravuje 3200 poboček, což představuje jednu z nejhustších sítí v Evropě. Podnik zaměstnává 30.000 zaměstnanců a v roce 2016 vykázal zisk 193 milionů korun při výnosech 19,4 miliardy Kč.

Elkána jmenoval do čela České pošty tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec v roce 2014. Do té doby v podniku působil jako ředitel obchodu a marketingu 

Nahradil Petra Zatloukala, který po dohodě s Chovancem rezignoval.

autoři: ČTK, Domácí | 22. 2. 2018 19:38

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama