Ministerstvo užívá pirátský software

11. 12. 2006 0:00
Praha - Skoro dvě třetiny počítačů na ministerstvu kultury běží díky nelegálnímu software. Vyplývá to z auditu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle auditu, který od firmy Rogit dostal ministr Martin Štěpánek, chybí na ministerstvu licence na systémy Windows a Office.

"Ministerstvo kultury má velmi závažný nedostatek licencí operačních systémů. Jedná se o cca 150-200 kusů OS, což představuje cca 75% všech stanic," stojí doslova v auditu.

Ministerstvo kultury se tak chová jako pirát, ačkoli by mělo být úřadem, který autorská práva chrání a proti pirátství bojuje. Na tuto agendu má dokonce vyhrazen samostatný odbor autorských práv a je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu software.

Kromě toho poukazují auditoři také na nepořádek, který v software používaném na ministerstvu panuje. "Evidence software byla vedena bez podkladových materiálů a tudíž je neprůkazná. Nelze uvěřit, že ve skladech proběhla minimálně za poslední dva roky inventura," píší.

Jejich zprávu získalo Aktuálně.cz od lidí, kteří na ministerstvu dříve pracovali. Auditorská firma nebyla s redakcí v žádném kontaktu.

Vzpomínka na minulost

Podle pracovníků misterstva situace vznikla v 90. letech, kdy se zde Windows pirátsky přepalovaly.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Za informační technologie tehdy zodpovídal úředník ministerstva Ctirad Vrána, dnes vyšetřovaný pro podezření z korupce v jiných kauzách.

Na to, jak situaci řešit, má audit jednoduchou odpověď: investovat milion korun a systémy dokoupit. K tomu se však na ministerstvu nikdo nemá.

"O chybějících licencích se ví už dlouho, ale nikdo pořád neuvolnil peníze na jejich nákup. Ministr Jandák to sice slíbil, ale nestalo se nic. Stejně je to i za Štěpánka," říká zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován. Obává se reakce svých nadřízených.

Za informační technologie dnes odpovídá vrchní ředitel sekce pro chod ministerstva Jiří Richter. Deník Aktuálně.cz se pokoušel získat jeho vyjádření už od 22. listopadu, nakonec však po dvou týdnech odpověděla za něj mluvčí ministerstva.

Potíže ministerstva kultury

Martin Štěpánek, ministr kultury

Otázka, kdy ministerstvo nakoupí legální software, však zodpovězena nebyla. "V oblasti software probíhá inventarizace. Současně v této oblasti probíhá interní audit. Výsledky auditu by měly být předloženy do konce příštího týdne," napsala mluvčí Ludmila Kadrnková.

Zoufalství ve skladech

Nelegální software není jediný problém, na který audit firmy Rogit upozornil.

Na mušku si vzal také špatnou evidenci počítačů. "Stav existujícího hardware je prakticky nezjistitelný," píší auditoři. "Některé skladové prostory informačních technologií jsou v zoufalém stavu," pokračují.

Ani tím však potíže ministerstva s počítači nekončí.

Aktuálně.cz už mimo závěry auditu zjistilo, že ministerstvo odmítá zaplatit firmě Computersystem za 25 počítačů, na kterých už několik let úředníci ministerstva pracují.

Computersystem poskytl počítače úřadu jako krátkodobou zápůjčku. Když ministerstvo po delší době nechtělo počítače vrátit, vystavil na ně Computersystem faktury. Ty však dodnes nebyly zaplaceny.

Ministerstvo argumentuje tím, že Computersystem půjčil počítače ministerstvu dobrovolně a ministerstvo na ně má podle smlouvy nárok. "Firma Computer System Praha, ve smyslu platné smlouvy, se zavázala poskytovat bezplatně MK zařízení po dobu nezbytně nutnou pro odstranění závady na zařízení MK," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Kadrnková.

K otázce, jak dlouho se budou závady odstraňovat, se ministerstvo nevyjádřilo.

Firma Computersystem se k situaci také nechtěla vyjádřit. Pro ministerstvo stále zajišťuje další služby. "Nechceme komentovat zálěžitosti našich klientů," řekl Aktuálně.cz jednatel společnosti David Dobiáš.

Otázku, zda by při tvrdším postupu vůči ministerstvu mohl přijít o další zákazky, nechal bez komentáře.

Řešení v nedohlednu

Problémy s počítači se s ministerstvem táhnou už roky. Náznak, že by se mohly řešit, přišel jen za bývalého ministra Jandáka. Letos v srpnu slíbil, že na obnovu počítačů uvolní 9,5 miliónů.

Oddělení informačních technologií z nich však po nástupu ministra Štěpánka nevidělo ani korunu. V roce 2006 mělo na svůj provoz, správu sítě i nákup nových počítačů jenom 5 miliónů. Tři miliony z této částky jdou navíc na účty za telefon pro celé ministerstvo. Podle pracovníků oddělení by přitom jenom na počítače bylo třeba milionů osmnáct.

Zda se jich dočká od ministra Štěpánka je nejisté. Za jeho působení se oddělení informačních technologií dostalo znovu na okraj. Smrsklo se na dva lidi a bylo zařazeno do stejného organizačního režimu jako řidiči nebo uklízečky. Peníze na nákup legálních programů také dodnes nedostalo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy