Ministerstvo užívá pirátský software

11. 12. 2006 0:00
Praha - Skoro dvě třetiny počítačů na ministerstvu kultury běží díky nelegálnímu software. Vyplývá to z auditu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle auditu, který od firmy Rogit dostal ministr Martin Štěpánek, chybí na ministerstvu licence na systémy Windows a Office.

"Ministerstvo kultury má velmi závažný nedostatek licencí operačních systémů. Jedná se o cca 150-200 kusů OS, což představuje cca 75% všech stanic," stojí doslova v auditu.

Ministerstvo kultury se tak chová jako pirát, ačkoli by mělo být úřadem, který autorská práva chrání a proti pirátství bojuje. Na tuto agendu má dokonce vyhrazen samostatný odbor autorských práv a je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu software.

Kromě toho poukazují auditoři také na nepořádek, který v software používaném na ministerstvu panuje. "Evidence software byla vedena bez podkladových materiálů a tudíž je neprůkazná. Nelze uvěřit, že ve skladech proběhla minimálně za poslední dva roky inventura," píší.

Jejich zprávu získalo Aktuálně.cz od lidí, kteří na ministerstvu dříve pracovali. Auditorská firma nebyla s redakcí v žádném kontaktu.

Vzpomínka na minulost

Podle pracovníků misterstva situace vznikla v 90. letech, kdy se zde Windows pirátsky přepalovaly.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Za informační technologie tehdy zodpovídal úředník ministerstva Ctirad Vrána, dnes vyšetřovaný pro podezření z korupce v jiných kauzách.

Na to, jak situaci řešit, má audit jednoduchou odpověď: investovat milion korun a systémy dokoupit. K tomu se však na ministerstvu nikdo nemá.

"O chybějících licencích se ví už dlouho, ale nikdo pořád neuvolnil peníze na jejich nákup. Ministr Jandák to sice slíbil, ale nestalo se nic. Stejně je to i za Štěpánka," říká zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován. Obává se reakce svých nadřízených.

Za informační technologie dnes odpovídá vrchní ředitel sekce pro chod ministerstva Jiří Richter. Deník Aktuálně.cz se pokoušel získat jeho vyjádření už od 22. listopadu, nakonec však po dvou týdnech odpověděla za něj mluvčí ministerstva.

Potíže ministerstva kultury

Martin Štěpánek, ministr kultury

Otázka, kdy ministerstvo nakoupí legální software, však zodpovězena nebyla. "V oblasti software probíhá inventarizace. Současně v této oblasti probíhá interní audit. Výsledky auditu by měly být předloženy do konce příštího týdne," napsala mluvčí Ludmila Kadrnková.

Zoufalství ve skladech

Nelegální software není jediný problém, na který audit firmy Rogit upozornil.

Na mušku si vzal také špatnou evidenci počítačů. "Stav existujícího hardware je prakticky nezjistitelný," píší auditoři. "Některé skladové prostory informačních technologií jsou v zoufalém stavu," pokračují.

Ani tím však potíže ministerstva s počítači nekončí.

Aktuálně.cz už mimo závěry auditu zjistilo, že ministerstvo odmítá zaplatit firmě Computersystem za 25 počítačů, na kterých už několik let úředníci ministerstva pracují.

Computersystem poskytl počítače úřadu jako krátkodobou zápůjčku. Když ministerstvo po delší době nechtělo počítače vrátit, vystavil na ně Computersystem faktury. Ty však dodnes nebyly zaplaceny.

Ministerstvo argumentuje tím, že Computersystem půjčil počítače ministerstvu dobrovolně a ministerstvo na ně má podle smlouvy nárok. "Firma Computer System Praha, ve smyslu platné smlouvy, se zavázala poskytovat bezplatně MK zařízení po dobu nezbytně nutnou pro odstranění závady na zařízení MK," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Kadrnková.

K otázce, jak dlouho se budou závady odstraňovat, se ministerstvo nevyjádřilo.

Firma Computersystem se k situaci také nechtěla vyjádřit. Pro ministerstvo stále zajišťuje další služby. "Nechceme komentovat zálěžitosti našich klientů," řekl Aktuálně.cz jednatel společnosti David Dobiáš.

Otázku, zda by při tvrdším postupu vůči ministerstvu mohl přijít o další zákazky, nechal bez komentáře.

Řešení v nedohlednu

Problémy s počítači se s ministerstvem táhnou už roky. Náznak, že by se mohly řešit, přišel jen za bývalého ministra Jandáka. Letos v srpnu slíbil, že na obnovu počítačů uvolní 9,5 miliónů.

Oddělení informačních technologií z nich však po nástupu ministra Štěpánka nevidělo ani korunu. V roce 2006 mělo na svůj provoz, správu sítě i nákup nových počítačů jenom 5 miliónů. Tři miliony z této částky jdou navíc na účty za telefon pro celé ministerstvo. Podle pracovníků oddělení by přitom jenom na počítače bylo třeba milionů osmnáct.

Zda se jich dočká od ministra Štěpánka je nejisté. Za jeho působení se oddělení informačních technologií dostalo znovu na okraj. Smrsklo se na dva lidi a bylo zařazeno do stejného organizačního režimu jako řidiči nebo uklízečky. Peníze na nákup legálních programů také dodnes nedostalo.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy