Ministerstvo užívá pirátský software

11. 12. 2006 0:00
Praha - Skoro dvě třetiny počítačů na ministerstvu kultury běží díky nelegálnímu software. Vyplývá to z auditu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle auditu, který od firmy Rogit dostal ministr Martin Štěpánek, chybí na ministerstvu licence na systémy Windows a Office.

"Ministerstvo kultury má velmi závažný nedostatek licencí operačních systémů. Jedná se o cca 150-200 kusů OS, což představuje cca 75% všech stanic," stojí doslova v auditu.

Ministerstvo kultury se tak chová jako pirát, ačkoli by mělo být úřadem, který autorská práva chrání a proti pirátství bojuje. Na tuto agendu má dokonce vyhrazen samostatný odbor autorských práv a je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu software.

Kromě toho poukazují auditoři také na nepořádek, který v software používaném na ministerstvu panuje. "Evidence software byla vedena bez podkladových materiálů a tudíž je neprůkazná. Nelze uvěřit, že ve skladech proběhla minimálně za poslední dva roky inventura," píší.

Jejich zprávu získalo Aktuálně.cz od lidí, kteří na ministerstvu dříve pracovali. Auditorská firma nebyla s redakcí v žádném kontaktu.

Vzpomínka na minulost

Podle pracovníků misterstva situace vznikla v 90. letech, kdy se zde Windows pirátsky přepalovaly.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Za informační technologie tehdy zodpovídal úředník ministerstva Ctirad Vrána, dnes vyšetřovaný pro podezření z korupce v jiných kauzách.

Na to, jak situaci řešit, má audit jednoduchou odpověď: investovat milion korun a systémy dokoupit. K tomu se však na ministerstvu nikdo nemá.

"O chybějících licencích se ví už dlouho, ale nikdo pořád neuvolnil peníze na jejich nákup. Ministr Jandák to sice slíbil, ale nestalo se nic. Stejně je to i za Štěpánka," říká zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován. Obává se reakce svých nadřízených.

Za informační technologie dnes odpovídá vrchní ředitel sekce pro chod ministerstva Jiří Richter. Deník Aktuálně.cz se pokoušel získat jeho vyjádření už od 22. listopadu, nakonec však po dvou týdnech odpověděla za něj mluvčí ministerstva.

Potíže ministerstva kultury

Martin Štěpánek, ministr kultury
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Otázka, kdy ministerstvo nakoupí legální software, však zodpovězena nebyla. "V oblasti software probíhá inventarizace. Současně v této oblasti probíhá interní audit. Výsledky auditu by měly být předloženy do konce příštího týdne," napsala mluvčí Ludmila Kadrnková.

Zoufalství ve skladech

Nelegální software není jediný problém, na který audit firmy Rogit upozornil.

Na mušku si vzal také špatnou evidenci počítačů. "Stav existujícího hardware je prakticky nezjistitelný," píší auditoři. "Některé skladové prostory informačních technologií jsou v zoufalém stavu," pokračují.

Ani tím však potíže ministerstva s počítači nekončí.

Aktuálně.cz už mimo závěry auditu zjistilo, že ministerstvo odmítá zaplatit firmě Computersystem za 25 počítačů, na kterých už několik let úředníci ministerstva pracují.

Computersystem poskytl počítače úřadu jako krátkodobou zápůjčku. Když ministerstvo po delší době nechtělo počítače vrátit, vystavil na ně Computersystem faktury. Ty však dodnes nebyly zaplaceny.

Ministerstvo argumentuje tím, že Computersystem půjčil počítače ministerstvu dobrovolně a ministerstvo na ně má podle smlouvy nárok. "Firma Computer System Praha, ve smyslu platné smlouvy, se zavázala poskytovat bezplatně MK zařízení po dobu nezbytně nutnou pro odstranění závady na zařízení MK," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Kadrnková.

K otázce, jak dlouho se budou závady odstraňovat, se ministerstvo nevyjádřilo.

Firma Computersystem se k situaci také nechtěla vyjádřit. Pro ministerstvo stále zajišťuje další služby. "Nechceme komentovat zálěžitosti našich klientů," řekl Aktuálně.cz jednatel společnosti David Dobiáš.

Otázku, zda by při tvrdším postupu vůči ministerstvu mohl přijít o další zákazky, nechal bez komentáře.

Řešení v nedohlednu

Problémy s počítači se s ministerstvem táhnou už roky. Náznak, že by se mohly řešit, přišel jen za bývalého ministra Jandáka. Letos v srpnu slíbil, že na obnovu počítačů uvolní 9,5 miliónů.

Oddělení informačních technologií z nich však po nástupu ministra Štěpánka nevidělo ani korunu. V roce 2006 mělo na svůj provoz, správu sítě i nákup nových počítačů jenom 5 miliónů. Tři miliony z této částky jdou navíc na účty za telefon pro celé ministerstvo. Podle pracovníků oddělení by přitom jenom na počítače bylo třeba milionů osmnáct.

Zda se jich dočká od ministra Štěpánka je nejisté. Za jeho působení se oddělení informačních technologií dostalo znovu na okraj. Smrsklo se na dva lidi a bylo zařazeno do stejného organizačního režimu jako řidiči nebo uklízečky. Peníze na nákup legálních programů také dodnes nedostalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy