Ministerstvo se musí omluvit autoklubu za výroky Dobeše

ČTK ČTK
6. 11. 2013 14:56
Za poškození dobré pověsti musí také zaplatit 100 000 korun.
Josef Dobeš.
Josef Dobeš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo školství se má omluvit Autoklubu ČR za poškození dobré pověsti a zaplatit mu 100 000 korun jako náhradu škody.

Nepravomocně o tom ve středu rozhodl pražský městský soud.

Autoklub zažaloval ministerstvo a exministra Josefa Dobeše za oficiální vyjádření, podle nějž sdružení nakládá neprůhledně s financemi na motocyklový sport a nedostatečně pečuje o mladé talenty.

Soud došel k závěru, že ačkoliv výroky učinil Dobeš, odpovědnost za ně nese stát.

"S rozhodnutím jsme spokojeni, i když naše žaloba směřovala i na bývalého ministra Dobeše. Jsme si jisti, že kroky, které proti nám činil, s nikým v úřadě nekonzultoval. Na ministerstvu vytvořil prostředí strachu a zasahoval do autonomie sportu," řekl v reakci na verdikt prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek.

Ministerstvo počká na odůvodnění

Částku 100 000 korun označil za "víceméně formální", skutečná škoda, která jeho sdružení vznikla, je prý mnohem vyšší.

Ministerstvo má omluvu zaslat písemně a zároveň ji vyvěsit na svých webových stránkách. Sdružení v žalobě požadovalo její zveřejnění i ve dvou celostátních denících, které se Dobešovým sporným výrokům nejvíce věnovaly. Podle soudu je ale omluva na webu dostatečná.

Mluvčí ministerstva Marek Zeman nechtěl předjímat, zda se úřad proti rozsudku odvolá k pražskému vrchnímu soudu. Ministerstvo si nejprve chce prostudovat písemné odůvodnění verdiktu.

Exministrovi a někdejšímu místopředsedovi Věcí veřejných sice soud žádnou povinnost neuložil, nepřiznal mu ale ani nárok na náhradu nákladů, které Dobeš vynaložil na svou obhajobu.

Dobeš: Dotace nešly tam, kam měly

Spor se v širším pohledu týká neshod o tom, které sdružení má v České republice zastřešovat motocyklový sport. Tehdejší ministr Dobeš odeslal v říjnu roku 2011 dopis Mezinárodní motocyklové asociaci, v němž oznámil, že veškeré dosavadní kompetence Autoklubu ČR v této oblasti přebírá nově zřízený Český svaz motocyklového sportu (ČSMS).

Napsal, že tomuto subjektu ministerstvo školství přiznalo jedinou a nejvyšší sportovní autoritu.

Dobeš svůj krok veřejně odůvodňoval stížnostmi na činnost Autoklubu ČR ze strany motocyklových jezdců, promotérů i pořadatelů.

Sdružení vytýkal také údajné neprůhledné nakládání s finančními prostředky určenými na motocyklový sport - dotace prý často nedoputovaly tam, kam byly určeny. Kritizoval také úpadek péče o mládežnický a dětský sport.

Autoklub označil ministrovy výroky za účelové očerňování a rozhodl se bránit soudně. Podle sdružení tvrzení nejsou pravdivá a nemají žádnou oporu ve faktech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy