Obrazem: Poklad z Milevska. Možná hřeb z Ježíšova kříže v tajných chodbách kláštera

Obrazem: Poklad z Milevska. Možná hřeb z Ježíšova kříže v tajných chodbách kláštera
Klášter Milevsko.
Kostel svatého Jiljí.
Detail hřebu s křížkem.
Zlatá destička s nápisem IR, která byla pravděpodobně na víku relikviáře ukrývajícího hřeb a případné další relikvie. Zatím mezi vědci i církví panuje shoda na tom, že písmena IR jsou latinskou zkratkou pro Iesus Rex neboli Ježíš Král.
Foto: Martin Frouz
Pavel Švec Jan Kužník, Pavel Švec
21. 12. 2020 12:59
Klášter Milevsko vydal mimořádný poklad. Vědci tu v tajné chodbě objevili zbytky relikviáře se zlatou cedulkou s nápisem IR a železným hřebem. Veškeré indicie zatím naznačují, že hřeb s vtepaným zlatým křížkem je relikvií, již v době husitských válek považovali řeholníci za část hřebu, kterým byl přibit Ježíš Kristus. Prohlédněte si fotografie pokladu i tajných chodeb, kde byl ukryt.

Je to nález významný pro celý křesťanský svět. Šest století byl schován v neprobádané dutině ve zdech klášterního kostela. V dubnu 1420 relikvii ukryl opat Milevského kláštera Svatomír. Je jediný, kdo o ukrytu pokladu ví. Za pár dní, 23. dubna 1420 je klášter přepaden husity. Až nyní se českým vědcům podařilo tajnou skrýš objevit a mimořádně cennou relikvii vyzvednout.

Video: Detaily hřebu a dalších nálezů, které vědci v Milevsku objevili

Hřeb, zlatá destička a dřevo ze 4. století, které archeologové nalezli v milevském kostele. | Video: Jan Kužník
 

Právě se děje

před 30 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 33 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy