Obrazem: Poklad z Milevska. Možná hřeb z Ježíšova kříže v tajných chodbách kláštera

Obrazem: Poklad z Milevska. Možná hřeb z Ježíšova kříže v tajných chodbách kláštera
Klášter Milevsko.
Kostel svatého Jiljí.
Detail hřebu s křížkem.
Zlatá destička s nápisem IR, která byla pravděpodobně na víku relikviáře ukrývajícího hřeb a případné další relikvie. Zatím mezi vědci i církví panuje shoda na tom, že písmena IR jsou latinskou zkratkou pro Iesus Rex neboli Ježíš Král.
Foto: Martin Frouz
Pavel Švec Jan Kužník, Pavel Švec
21. 12. 2020 12:59
Klášter Milevsko vydal mimořádný poklad. Vědci tu v tajné chodbě objevili zbytky relikviáře se zlatou cedulkou s nápisem IR a železným hřebem. Veškeré indicie zatím naznačují, že hřeb s vtepaným zlatým křížkem je relikvií, již v době husitských válek považovali řeholníci za část hřebu, kterým byl přibit Ježíš Kristus. Prohlédněte si fotografie pokladu i tajných chodeb, kde byl ukryt.

Je to nález významný pro celý křesťanský svět. Šest století byl schován v neprobádané dutině ve zdech klášterního kostela. V dubnu 1420 relikvii ukryl opat Milevského kláštera Svatomír. Je jediný, kdo o ukrytu pokladu ví. Za pár dní, 23. dubna 1420 je klášter přepaden husity. Až nyní se českým vědcům podařilo tajnou skrýš objevit a mimořádně cennou relikvii vyzvednout.

Video: Detaily hřebu a dalších nálezů, které vědci v Milevsku objevili

Hřeb, zlatá destička a dřevo ze 4. století, které archeologové nalezli v milevském kostele. | Video: Jan Kužník
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy