Mikuláš přinese sníh. Alespoň na horách

Dagmar Honsová, Meteopress
5. 12. 2008 10:56
Oblačný víkend přinese ochlazení, na horách bude sněžit
A kdo má sněžník, tomu za krk nesype.
A kdo má sněžník, tomu za krk nesype. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Zatažený víkend s sebou přinese ochlazení.

Zatímco ve čtvrtek se odpolední maximální teploty ve Středočeském a Jihočeském kraji zastavily až na 8 °C a oproti dlouhodobému teplotnímu normálu byly denní teploty až o 2 °C nadprůměrné, během víkendu se bude ochlazovat.

Stejně jako vloni, i letos bude na Mikuláše zataženo až oblačno s deštěm a odpolední teploty se zastaví až na 7 °C.

Počasí na Mikuláše: na horách sníh, v nížinách déšť

Sněžit bude pouze v horských oblastech, ale i v 1000 m na horách se budou teploty zastavovat nad bodem mrazu - kolem +2 °C. Za posledních 10 let bylo na 5. prosince nejtepleji v roce 2004 - to se odpolední teploty v nížinách zastavily až na 14 °C.

Také víkend bude ve znamení velké oblačnosti. Bude oblačno až zataženo s občasnými srážkami, které budou v sobotu od vyšších poloh sněhové, v neděli očekáváme sněžení už od středních poloh.

V sobotu by mělo nejvíce sněžit v Krušných horách a na Šumavě - až 8 cm. V neděli se srážkové úhrny budou pohybovat do 4 mm resp. 4 cm sněhu.

Nejnižší ranní teploty budou klesat k +3 až -2 °C, odpolední se v sobotu zastaví na 2 až 6 °C, v neděli vystoupí k 1 až 5 °C.

Mráz a studený vítr

Celodenní mráz očekáváme také v horských oblastech - v 1000 m na horách se budou teploty pohybovat kolem -2 °C.

Lidé budou o víkendu cítit větší chlad také kvůli čerstvému větru, který bude vát o rychlosti 4 až 8 m/s, místy v nárazech o rychlosti kolem 15 m/s. 

Ochlazovat se bude i nadále - v pondělí očekáváme v nížinách srážky smíšené nebo sněhové, odpolední teploty se budou pohybovat v intervalu 0 až 4 °C. Prozatím to vypadá tak, že k nám bude příští pracovní týden proudit chladný vzduch od severozápadu a podmínky pro lyžování se budou v horských oblastech zlepšovat. V nížinách budou ranní teploty klesat až k -6 °C a odpolední se budou zastavovat v intervalu -1 až +4 °C.

 

Právě se děje

Další zprávy