Zemanův veletoč: Polovina národa jsou hlupáci, brojil proti referendu před 24 lety. Teď změnil názor

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
11. 3. 2016 14:26
Prezident Miloš Zeman v pátek ve Sněmovně lobboval za přijetí zákona o celostátním referendu. Občané podle něj mají právo na přímou demokracii. V 90. letech naopak varoval předtím, že polovina národa je moc hloupá na to, aby rozhodovala o složitějších otázkách.
Miloš Zeman za posledních 24 let výrazně změnil svůj názor na celostátním referendum.
Miloš Zeman za posledních 24 let výrazně změnil svůj názor na celostátním referendum. | Foto: Tomáš Liška

Praha - "Přímá demokracie není jenom právo, je to i povinnost," přesvědčoval v pátek ve Sněmovně prezident Miloš Zeman poslance, aby schválili zákon o celostátním referendu.

Když však na téma referenda mluvil před poslanci v 90. letech, varoval naopak, že národ je plný hlupáků, kteří nejsou schopní posoudit složité otázky.

"Chtěl bych varovat před obecně rozšířenou a dalo by se říci populistickou iluzí, která vychází z názoru, že hlas lidu je hlasem božím a že to, co nespraví Parlament, spraví občané," řekl Zeman ve Federálním shromáždění v roce 1992, když se projednával návrh tehdejšího prezidenta Václava Havla na referendum o budoucnosti společného Československa.

Argumentoval přitom tím, že lidé se nevyznají ve složitých otázkách. Uvedl také, že mezi poslanci je méně dementních lidí nebo alkoholiků než mezi běžnými občany.

"To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. (...) Těmto lidem - je to tedy polovina národa - uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa," řekl tehdy poslancům.

V pátek Zeman naopak "školil" poslance, že nemají právo povyšovat se nad občany a označovat je za obyčejné lidi, kteří problematice nerozumí. "U referenda se ozývají hlasy, že občané nejsou schopni rozhodovat o tak důležitých záležitostech,... že nám hrozí vláda lůzy. Dámy a pánové, nikdo nemá právo urážet svůj vlastní národ. A pokud tak činí, musí počítat s tím, že ve skutečnosti uráží pouze sám sebe," řekl Zeman.

Jen blbec nemění názory

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pouze zopakoval Zemanův oblíbený bonmot, že jen hlupák nemění své názory. "Názory každého politika se vyvíjí, pan prezident se tímto nijak netají, navíc jsme 27 let po listopadu 1989, a přesně o tom pan prezident hovořil, že nyní je země zralá na zavedení prvků přímé demokracie," uvedl Ovčáček.

Pozastavil se také nad tím, že na záznam Zemanova projevu ve Federálním shromáždění upozornila TOP 09. "Je směšné, jak hluboko klesla strana Karla Schwarzenberga," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy