Maturanti nebo učni: Nový spor politiků

Eliška Bártová Eliška Bártová, Anna Zvoníčková
5. 2. 2006 11:03
ANALÝZA - Nechuť krajů zvýšit počet gymnázií má hlubší kořeny, než je předvolební odmítání návrhu ministryně z ČSSD.

Přestože zástupci krajů návrh ministryně školství Petry Buzkové často odmítají, stínový ministr Walter Bartoš z ODS s myšlenkou vzdělávání pro co nejširší vrstvu obyvatel souhlasí. Ukázalo se ale, že ani ČSSD, ani ODS v tom nemá jasno.

"Chceme, aby všichni, kteří chtějí studovat na gymnáziu, mohli," říká Bartoš. "Pokud tedy kraje mají více uchazečů na gymnázia, než je jejich kapacita, musí to řešit." Podle Bartoše je toto oficiální názor ODS. Realita v krajích vedených zástupci stejné strany je ale jiná.

V Libereckém i Jihočeském kraji považují razantní zvýšení počtu gymnázií za nemožné. Argumentují, že je nutné podporovat profese, které si žádají místní velké firmy. Překvapivě i v Liberci, kde jako jedni z prvních plánují zrušení přijímacích zkoušek na střední školy.

Kdo bude dělat obyčejnou práci

"Nemůžou mít všichni maturitu. Musí tu být část populace, která bude dělat obyčejné práce," prohlásil liberecký radní pro školství Petr Doležal z ODS. "Hospodářská komora nyní potřebuje hlavně zedníky."

Zatímco Buzková apeluje na zvýšení počtu gymnázií, v Liberci motivují děti, aby šly do učení. "Jednáme se slévárenskou firmou a vymýšlíme, jak oslovit rodiče, aby děti dávali na strojírenské obory," říká radní Doležal. "Chceme je k tomu motivovat už od mateřských škol. Rádi bychom, aby tam děti dostávaly stavebnice jako byl Merkur a získaly vztah k řemeslu."

Světový trend je ale zcela opačný. Poslední mezinárodní průzkum ukázal, že mezi českými učni je velká skupina, která vykazuje znalosti a schopnosti srovnatelné s polovinou žáků gymnázií. Přesto děti z učilišť nepokračují dál ve vzdělávání, i když by na to měly.

Ani doma, ani ve škole je totiž k tomu nikdo nemotivuje. Naopak stát mnohdy dělá, co může, aby je od další cesty ke vzdělání odradil.

  • Jeden příklad z Kolína - čtěte ZDE.

S postupem v Liberci nesouhlasí ani Doležalův stranický kolega Walter Bartoš. "Pokud o nějaké obory není zájem, neměli bychom děti nutit k tomu, aby na ně chodili," říká. "Stát by měl dát šanci všem dostat všeobecné vzdělání. Následné odborné vzdělání by si už firmy mohly financovat sami." Takový trend funguje i v sousedním Německu.

V Německu platí firmy

Před rokem a půl se dokonce spolková vláda dohodla se zástupci zaměstnavatelů, profesních svazů a komor, že německé podniky vytvoří pro učně každý rok nejméně 30 tisíc nových míst. Takzvaný Pakt pro vzdělávání měl původně vypršet už letos, kabinet kancléřky Angely Merkelové se ho však rozhodl prodloužit o další tři roky.

Zatímco Bartoš po tomto modelu volá, české firmy ani krajští politici o něj zájem nejeví.

"To je nesmysl, aby se firma starala o technické obory," tvrdí radní Doležal. O tom, že by si své zaměstnance sami vzdělávali v řemeslu neuvažuje ani tamní největší stavební firma Syner. "Vím, že je to na Západě běžné, ale my to neplánujeme," říká Ondřej Paclt, tiskový mluvčí firmy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podobně jako v Libereckém kraji se k tomu staví i ve Středočeském. "Musíme přizpůsobit nabídku poptávce," říká náměstkyně pro školství Dagmar Nohýnková z ODS. "Nemůžeme opomíjet zaměstnavatele. Když přišla do Kolína automobilka TPCA, poskytli jsme finanční podporu strojírenským oborům."

Experti na vzdělávaní však nesouhlasí. "Stát by měl podporovat všeobecný rozhled svých občanů a takové vzdělání by měl platit. Je potřeba protáhnout všeobecné vzdělávání co nejdéle a pro co největší skupinu lidí," říká například Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty UK.

"Pokud firmy potřebují dělníky, měly by jejich vyučení zaplatit oni a ne stát a daňoví poplatníci, jejichž děti většinou netouží po tom stát se obyčejným dělníkem," dodává.

Jihočeský hejtman Jan Zahradník z ODS tuto možnost připouští. "To je dobrý nápad, ale firmy jsou zvyklé, že jim dělníky vyučí stát a už automaticky to od státu čekají," říká hejtman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy