O nová gymnázia v krajích nestojí

Eliška Bártová Eliška Bártová
3. 2. 2006 0:01
Praha - Záměr ministryně školství Petry Buzkové, která chce výrazně zvýšit počet gymnázií, nemá v krajích velkou šanci na úspěch.

Nejvíce zástupcům krajských samospráv vadí, že s nimi svůj záměr Buzková neprojednala a většina z nich se o něm dozvěděla až z tisku. A záměr zvýšit počet gymnázií během čtyř let asi o polovinu přijímají s rozpaky.

"Nebránil bych se tomu, mohli bychom mít klidně více gymnázií," připouští náměstek pro školství v Libereckém kraji Petr Doležal z ODS. "Ale jejich úroveň by se tím snížila a navíc nemůžeme mít všichni maturitu. Musí tu být část populace, která bude dělat obyčejné práce."

V Libereckém kraji je přitom nejnižší počet gymnázií a nejvíce učilišť ze všech krajů. "Připouštím, že to není ideální stav. Zítra se proto sejdu s vedoucím odboru a odborníky a budeme debatovat, zda vyslyšet výzvu ministerstva," slibuje náměstek Doležal.

V Karlovarském kraji tvoří gymnázia šestnáct procent ze všech středních škol. Záměrem ministryně Buzkové se však zabývat nebudou. Přestože se už v dubnu rozhodli upravit síť škol a jejich sloučením se kraji uvolní asi 15 objektů.

Vysokoškoláky nepotřebujeme

"Cestou, jakou navrhuje ministryně, nepůjdeme. Vždyť nám o tom ani nedala vědět," říká Karel Řezníček, člen rady kraje pro školství. "Jsme kraj turistický a s důlní činností, v těchto oborech není zapotřebí lidí s vysokoškolským vzděláním."

Sama Buzková ve středu připustila, že s kraji svůj projekt zatím většinou neprojednala a neví tedy, zda její záměr přijmou.

Podobně jako v jiných krajích vnímá návrh i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník z ODS. "Je to spíš populismus, politický tah. Pokud bychom tak výrazně zvýšili počet gymnázií, poklesla by jejich kvalita a byl by to konec výběrových škol," říká hejtman Zahradník, který dříve na gymnáziu učil.

"Navíc z hospodářské komory máme signály, že je nedostatek vyučených, proto jsou potřeba spíše učňovské obory," dodává hejtman. V Jihočeském kraji tak apel ministryně nevyslyší a vidina získat státní peníze na tento projekt je nepřesvědčuje. "Na tvorbu dalších míst na gymnáziích bychom je nepoužili, jediné, k čemu by se nám hodily, je ke zlepšení vybavení současných škol."

Větší podpory se vznik nových míst na gymnáziích zatím nedočká ani ve středních Čechách. "Zvýšíme podíl gymnazistů o jedno procento, na čtvrtinu, pak uvidíme," říká náměstkyně hejtmana tohoto kraje Dagmar Nohýnková. "Budeme ale hlavně jednat s místními zaměstnavateli, úřadem práce a také rodiči. Abychom zjistili, co chtějí oni."

Odborník s kraji nesouhlasí

Podle Ondřeje Hausenblase z Pedagogické fakulty UK by však mohl být návrh ministryně Buzkové vykročení správným směrem.

"V celé Evropě je už od padesátých let trend poskytnout všeobecné vzdělání co největší skupině lidí. U nás je to ale stále rozděleno na úzkou elitu, která za sebou nechává masu nevzdělaných," říká Hausenblas.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Ideálem je, aby do 18 let studovala celá populace. Stát by jim v tom měl pomoci a sociálně slabší podpořit. Je totiž evidentní, že ti, kteří ze vzdělávacího systému odchází dříve, častěji sejdou na zcestí, snáze podlehnou demagogickým politikům a samozřejmě častěji končí na úřadech práce."

Expert však upozorňuje, že spolu se zvýšením počtu gymnázií je nutné uvažovat i nad jejich přeměnou. Gymnázia totiž stále většinou biflují studenty k přijímačkám na vysokou školu. "Žáci by se měli spíše učit otevřenému a kritickému myšlení, samostatnosti, lidským hodnotám, a ne se jen biflovat," říká Hausenblas.

Jižní Morava nemá problém

Zatímco většina krajů o zvyšování počtu gymnázií bude možná teprve uvažovat, v Jihomoravském kraji mají už dnes po problému. Spolu s lycey tam podíl gymnázií tvoří téměř třicet pět procent - tedy tolik, kolik chce ministryně Buzková dosáhnout během čtyř let. V roce 2007 se jejich podíl na jižní Moravě přehoupne dokonce přes polovinu.

"U nás bylo vždy hodně gymnázií a nikdy jsme je nerušili, naopak v minulých letech jsme podpořili vznik dalších lyceí," říká Miloš Šifalda, krajský radní pro školství. V Brně a okolí má tedy možnost studovat na gymnáziu či lyceu skoro každý.

Obavy kolegů o pokles kvality Šifalda připouští, ale upozorňuje, že dnes už není nutné mít z gymnázíí elitní školy pro pár vyvolených. "Jsme rádi, že to tak u nás je. Kvalita škol samozřejmě trochu klesla, ale nijak dramaticky. Blížíme se trendu, jaký je v EU běžný. Gymnázia nejsou elitními školami, ale poskytují všeobecné vzdělání pro ty, kteří chtějí dál studovat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy