Masakr v Egyptě má přes 300 obětí včetně dětí, vraždilo až 30 ozbrojenců s vlajkou Islámského státu

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 25. 11. 2017 12:47
Počet obětí pátečního teroristického útoku v egyptské mešitě vystoupal přes 300. Mezi mrtvými jsou téměř tři desítky dětí. Zraněných je téměř 130.
Nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Teroristé přepadli a obklíčili mešitu | Video: Reuters

Káhira - Na 305 vzrostl počet mrtvých po pátečním atentátu na Sinajském poloostrově. Je mezi nimi 27 dětí. Zranění utrpělo 128 lidí, uvedla v sobotu egyptská státní tisková agentura MENA. Dosud úřady hovořily o 235 obětech teroristického útoku a 109 zraněných.

Podle egyptského státního zástupce útočilo v mešitě v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od města Aríše, mezi pětadvaceti a třiceti ozbrojenci, kteří u sebe měli vlajku teroristické organizace Islámský stát. Žádná organizace se k činu zatím oficiálně nepřihlásila. Celkem se útoku podle svědků účastnily čtyři desítky teroristů.

Teroristé vtrhli do mešity v době poledních modliteb, kdy do ní právě v pátek chodí nejvíce lidí. Duchovní, který bohoslužbu v mešitě právě vedl, řekl agentuře AP, že teroristé k ní přijeli ve čtyřech terénních autech. Poté do ní vstoupilo nejméně deset mužů, kteří hned začali bezhlavě střílet po věřících. Venku bylo také slyšet exploze. Nejmenovaní činitelé citovaní agenturou MENA uvedli, že teroristé v mešitě použili i granáty.

Radikálové, kterých bylo podle televizní stanice Sky News asi 40, následně zablokovali hořícími auty vchody do mešity a oblast obklíčili, aby se záchranáři a zdravotníci nemohli dostat dovnitř a pomáhat obětem útoku. 

Egyptská armáda už v pátek odpoledne zahájila v odvetě nálety na horskou oblast v blízkosti mešity, kde se podle úřadů skrývají radikálové. 

Podle zdrojů agentury AP a podle informací armády, na něž se odvolává televize Al Arabíja, se útočníkům podařilo uniknout. Armádní mluvčí uvedl, že při pronásledování teroristů zodpovědných za přepadení mešity letectvo zničilo neupřesněný počet vozidel "zapojených do brutálního teroristického útoku" a zabilo několik radikálů. Zcela zničeno podle něj také bylo několik základen teroristů se zbraněmi a municí. 

Mluvčí rovněž prohlásil, že pozemní síly budou v součinnosti s letectvem pokračovat v operaci s cílem zlikvidovat na severu Sinaje teroristické základny.

Podle svědků incidentu se v mešitě často modlili vyznavači súfismu, což je tolerantní forma islámu, kterou islamističtí radikálové označují za rouhačství. Většina obětí prý pracovala v nedaleké továrně produkující sůl. Muž, který žije blízko místa útoku, řekl listu The Guardian, že se k mešitě rozběhl poté, co slyšel výbuch. Před mešitou pak viděl těla zabalená do bílé látky. Podle jiných svědků radikálové stříleli i na dav, který se snažil z mešity uprchnout, a také na přijíždějící sanitky.

V důsledku pátečních událostí Egypt odložil plánované otevření hraničního přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v televizním projevu označil čin za zbabělý a kriminální a dodal, že pachatelé budou potrestáni. Vyjádřil také soustrast všem rodinám a příbuzným obětí.

Sísí svolal schůzku se zástupci bezpečnostních sil, aby společně posoudili nezbytné kroky. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut. V Egyptě byl vyhlášen třídenní státní smutek.

Politici útok odsoudili  

Irácký premiér Hajdar Abádí uvedl, že Irák "v boji proti společnému nepříteli - terorismu" stojí na straně Egypta. Kondolence zazněly také z Rijádu a Teheránu, kteří jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě a jejichž vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.

Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ahmad Abúl Ghajt útok označil za "hrůzný zločin, který potvrzuje, že pravá víra islámu je nevinná ve srovnání s těmi, kteří následují extremistickou teroristickou ideologii".

Atentát odsoudil americký prezident Donald Trump a další státníci. Podle Trumpa jde o "odporný a zbabělý teroristický útok na nevinné a bezbranné věřící". Italský prezident Sergio Mattarella poslal svému egyptskému protějšku kondolenční dopis, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za "nepřátele svobody slova a vyznání". 

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že Paříž stojí při svém spojenci. Následně na Twitteru útok odsoudil a pozůstalým kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podporu v potírání terorismu vyjádřila i Moskva.

Útok odsoudil také prezident Miloš Zeman a české ministerstvo zahraničí, které zároveň lidem radí, aby si rozmysleli cestu na Sinaj.

České cestovní kanceláře na severní Sinaj navíc už několik let nepořádají žádné zájezdy, protože je oblast dlouhodobě hodnocena jako bezpečnostně nestabilní.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako představitel islamistického Muslimského bratrstva. Armáda po Mursího svržení tuto organizaci zařadila mezi teroristické skupiny.

Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 36 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy