Manažersky neschopný, řekl Langer. A policista povýšil

10. 9. 2008 15:35
Želásko bude velet bezpečnosti během předsednictví EU
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Muž, kterého ministr vnitra Ivan Langer označil v živém televizním přenosu za neschopného manažera, povýší z šéfa pražských policistů na koordinátora bezpečnostních opatření během předsednictví České republiky Evropské unii.

Policejní prezident Oldřich Martinů odvolal ve středu z funkce ředitele pražské policejní správy Petra Želáska. Ten čelil kritice například za špatné vedení pražského policejního sboru, odkud masivně odcházeli zaměstnanci.

Od října přitom Želásko zamíří na vysoký manažerský post na Policejním prezidiu. Bude mít na starost zajištění bezpečnosti evropských státníků v první polovině roku 2009, kdy bude Praha předsedat EU.

"Myslím si, že odvolání mělo přijít dřív. Předešli bychom mnohým manažerským selháním," uvedl krátce po uveřejnění informace ministr vnitra Ivan Langer. A dodal, že věc řešil s policejním prezidentem a s rozhodnutím Želáska odvolat se ztotožnil.

Neschopný, nebo zkušený?

"Chceme využít zkušeností a znalostí plukovníka Želáska při tak náročném úkolu, jakým bezpečnost při předsednictví bude," odůvodnil svou volbu policejní prezident Martinů.

Želásko přitom již dříve avizoval, že hodlá v roce 2009 od policie odejít. "Policejní prezident chtěl předejít tomu, aby se ředitel pražské policejní správy měnil v roce, kdy bude Česká republika předsedat Evropské unii," řekl mluvčí Policejního prezidia David Kubalák.

Policie chystá na první pololetí roku 2009 desítky bezpečnostních opatření nejen v hlavním městě, ale i v Olomouci nebo Brně, kde budou probíhat setkání evropských politiků a státních úředníků.

Policejní prezident Oldřich Martinů (vlevo) a jeho náměstci Houba, Bílek a Kužel (zleva doprava).
Policejní prezident Oldřich Martinů (vlevo) a jeho náměstci Houba, Bílek a Kužel (zleva doprava). | Foto: Ondřej Besperát

Nového ředitele pražské policie vybírá policejní prezident Oldřich Martinů z pěti kandidátů. "Jejich jména zatím nejsou veřejná. Pokud nikoho nevyberu, vyhlásím na funkci ředitele policejní správy v hlavním městě výběrové řízení," uvedl.

Petr Želásko do funkce nastoupil v únoru 2006. Předtím šéfoval Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV), kam nastoupil v roce 2001.

Želásko čelil kritice, že nedokázal zastavit odliv policistů z pořádkové služby ani od kriminalistů. Nepomohlo ani motivační zvyšování platů. V Praze nyní chybí přes dvanáct stovek policistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy