Rusko vozí uprchlíky do Evropy, mám to doložené, tvrdí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
15. 3. 2016 7:06
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nečekaně otevřeně promluvil o údajném ruském podílu na současné migrační krizi v Evropě. Tvrdí, že Rusové vozí do Evropské unie uprchlíky například letecky. Zaorálkova slova přichází v době, kdy se EU snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Rusko se podílí na přílivu uprchlíků do Evropské unie, tvrdí ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

"Rusové jsou velmi činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí z jihu všelijakými severními cestami, například letecky. Doložitelně nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků," řekl ministr Hospodářským novinám s tím, že jde o podloženou informaci.

Zaorálkova slova přichází v době, kdy se EU snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů. Podle Zaorálka hrozí, že uprchlíci budou hledat jiné cesty, jak se dostat do Evropy.

Jednou z nich může být právě severní cesta přes Rusko a skandinávské země, kterou uprchlíci "objevili“ už vloni. Například do Norska touto severní trasou přišlo během loňského roku pět a půl tisíce běženců, ačkoli rok předtím šlo o jednotlivce.

Roli Ruska v převádění migrantů do Unie zmiňovali v minulosti i další politici, například ministr obrany Martin Stropnický nebo rakouský eurokomisař Johannes Hahn. "Stále více uprchlíků přichází z Ruska. Ta čísla nejsou vysoká. Znepokojující je politický signál. Není náhoda, že se to děje v době, kdy je EU beztak pod tlakem,“ řekl rakouský politik.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy