Rusko vozí uprchlíky do Evropy, mám to doložené, tvrdí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
15. 3. 2016 7:06
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nečekaně otevřeně promluvil o údajném ruském podílu na současné migrační krizi v Evropě. Tvrdí, že Rusové vozí do Evropské unie uprchlíky například letecky. Zaorálkova slova přichází v době, kdy se EU snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Rusko se podílí na přílivu uprchlíků do Evropské unie, tvrdí ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

"Rusové jsou velmi činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí z jihu všelijakými severními cestami, například letecky. Doložitelně nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků," řekl ministr Hospodářským novinám s tím, že jde o podloženou informaci.

Zaorálkova slova přichází v době, kdy se EU snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů. Podle Zaorálka hrozí, že uprchlíci budou hledat jiné cesty, jak se dostat do Evropy.

Jednou z nich může být právě severní cesta přes Rusko a skandinávské země, kterou uprchlíci "objevili“ už vloni. Například do Norska touto severní trasou přišlo během loňského roku pět a půl tisíce běženců, ačkoli rok předtím šlo o jednotlivce.

Roli Ruska v převádění migrantů do Unie zmiňovali v minulosti i další politici, například ministr obrany Martin Stropnický nebo rakouský eurokomisař Johannes Hahn. "Stále více uprchlíků přichází z Ruska. Ta čísla nejsou vysoká. Znepokojující je politický signál. Není náhoda, že se to děje v době, kdy je EU beztak pod tlakem,“ řekl rakouský politik.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy