reklama
 
 

Rusko vozí uprchlíky do Evropy, mám to doložené, tvrdí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

15. 3. 2016 7:06
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nečekaně otevřeně promluvil o údajném ruském podílu na současné migrační krizi v Evropě. Tvrdí, že Rusové vozí do Evropské unie uprchlíky například letecky. Zaorálkova slova přichází v době, kdy se EU snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů.

Praha - Rusko se podílí na přílivu uprchlíků do Evropské unie, tvrdí ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

"Rusové jsou velmi činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí z jihu všelijakými severními cestami, například letecky. Doložitelně nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků," řekl ministr Hospodářským novinám s tím, že jde o podloženou informaci.

Zaorálkova slova přichází v době, kdy se EU snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů. Podle Zaorálka hrozí, že uprchlíci budou hledat jiné cesty, jak se dostat do Evropy.

Jednou z nich může být právě severní cesta přes Rusko a skandinávské země, kterou uprchlíci "objevili“ už vloni. Například do Norska touto severní trasou přišlo během loňského roku pět a půl tisíce běženců, ačkoli rok předtím šlo o jednotlivce.

Roli Ruska v převádění migrantů do Unie zmiňovali v minulosti i další politici, například ministr obrany Martin Stropnický nebo rakouský eurokomisař Johannes Hahn. "Stále více uprchlíků přichází z Ruska. Ta čísla nejsou vysoká. Znepokojující je politický signál. Není náhoda, že se to děje v době, kdy je EU beztak pod tlakem,“ řekl rakouský politik.

autoři: Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček | 15. 3. 2016 7:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama