Malé nemocnice dostanou méně. Zruší lůžka i oddělení

Radek Nohl Radek Nohl
26. 11. 2013 19:35
Menší zdravotnická zařízení o peníze přijdou, naopak do velkých jich přiteče více.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pro některá ošetření budou muset pacienti stále častěji jezdit do největších českých nemocnic - krajských nebo fakultních.

Ty menší totiž budou dostávat v příštím roce peněz méně. Přijdou o další lůžka, a to proto, že se bude pokračovat ve slučování běžných chirurgických a interních oddělení.

Ve svém zdravotně pojistném plánu pro rok 2014 to konstatuje největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP.

Data, na kterých svůj rozpočet postavila, vyplývají z úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, které mimo jiné počítá s tím, že více peněz dostanou centra, která se specializují na složitější zákroky.

Právě o to, jaký objem finančních prostředků do nemocnic, zejména těch okresních, půjde, se střetli členové správní a dozorčí rady VZP na svém úterním zasedání. I když návrh nakonec schválili, často z úst zástupců krajů zaznívala kritika. Chtěli pro zdravotnická zařízení peněz více.

"Všechny krajské nemocnice mají problémy. V Karlovarském kraji jde o propad 130 milionů korun, nikdo ale omezovat péči zatím nechce, ale řešit se to musí," řekl Aktuálně.cz člen dozorčí rady VZP Josef Novotný, který je zároveň karlovarským hejtmanem.

800 milionů na superléky 

Pojišťovna podle svého plánu počítá s tím, že za zdravotní péči dá v příštím roce o tři miliardy více. Jenže hned 800 milionů odteče na specializované léky, které se dostávají jen k pacientům největších českých nemocnic. Oproti letošku jde o nárůst o 13 procent.

"Roste počet pacientů, kteří se k centrové superspecializované péči dostanou, a je to také tím, že na trh vstupují nové léky například na karcinom plic, prsu nebo melanomy," zdůvodňuje růst mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Zejména mezi fakultní a některé krajské nemocnice se v příštím roce rozdělí zhruba dvě miliardy, které budou navíc oproti letošku.

Naopak menší a střední zdravotnická zařízení přijdou o další lůžka a v některých případech i celá oddělení. Zpráva VZP konkrétně uvádí, že bude docházet ke spojení chirurgií a interen.

"Důvodem je průběžná restrukturalizace. Nadále trvá, že je přebytek lůžek akutní péče, předpokládáme, že v dalších letech bude jich počet průběžně klesat," uvedl Sršeň.

Novotný podle svých slov na jednání navrhl, aby VZP přidala oproti svému plánu dalších pět procent. Což je v přepočtu zhruba o tři miliardy korun více. Nakonec ale neuspěl.

Více peněz za složité výkony

Ministerstvo zdravotnictví v nové úhradové vyhlášce počítá s tím, že více peněz dostanou ty nemocnice, které se specializují na složitější výkony.

Konkrétně se jedná například o transplantace srdce, jater, kostní dřeně či ledvin, které léčí nemocné s poraněnou míchou, s rozštěpem patra, s vrozenou srdeční vadou nebo s rozsáhlými popáleninami, případně novorozence po komplikovaných porodech.

A tyto zákroky až na výjimky dělají jen fakultní nemocnice nebo specializované ústavy. Běžné okresní nemocnice, které stojí na dětském, ženském, chirurgickém a interním oddělení, tedy přijdou zkrátka.

Jaké je české zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy