Malá dělala koncipientku 300 kilometrů od domova. Praxi přitom měla absolvovat na plný úvazek

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
28. 6. 2018 5:30
Nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá dělala přes tři roky koncipientku ve slovenském městě Dolný Kubín.
Nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO).
Nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). | Foto: ČTK

Praha - Nové ministryni spravedlnosti Taťáně Malé (ANO) opozice vyčítá, že nemá dostatečné právnické vzdělání. Vystudovala na bratislavské Panevropské univerzitě, které slovenské úřady na čas pozastavily akreditace pro udělování titulů v oblasti práva. Vzdělání z této soukromé školy navíc neuznává ani Česká advokátní komora.

Možná právě proto se Malá začala připravovat na dráhu advokátky na Slovensku. Od konce roku 2012 do poloviny roku 2016 dělala právní koncipientku ve městě Dolný Kubín v Žilinském kraji. Redakci to potvrdil advokát Jozef Polák, u nějž Malá praxi vykonávala, i Slovenská advokátní komora. Ta na dotaz Aktuálně.cz upřesnila, že koncipientskou praxi je třeba vykonávat na denní bázi. Dolný Kubín se přitom nachází téměř 300 kilometrů a čtyři hodiny jízdy od jihomoravských Lelekovic, kde Malá v té době žila. 

"Musí jít o plný úvazek. Je to stejné jako v Česku. Advokátní koncipient se věnuje naplno přípravě na povolání advokáta a měl by být v blízkosti dohlížitele," řekla redakci mluvčí komory Alexandra Donevová.

"K dnešnímu dni to vypadá, že splnila předpoklady pro přihlášení na advokátské zkoušky. Přihlášku si však zatím nepodala," dodala Donevová.

Stejně podmínky pro splnění koncipientské praxe vidí i český advokát Robert Musil. "Koncipient se musí učit postupy, jednání s lidmi, chození k soudům. Vše musí vidět v praxi, nejde to předat jinak než přítomností koncipienta v kanceláři," vysvětluje práci koncipienta Musil.

V době, kdy vykonávala praxi na Slovensku, žila už Malá v Lelekovicích u Brna, kde byla od roku 2011 zastupitelkou a vedla místní ANO. Navíc od roku 2013 dělala mediátorku a společně s manželem vlastnila firmu All 4 Law.

Není tak jasné, jak intenzivně Malá praxi opravdu mohla vykonávat. Nově jmenovaná ministryně spravedlnosti se k tomu, jak často navštěvovala kancelář advokáta Poláka, nevyjádřila. A na otázku neodpověděl ani advokát.

"Během tohoto dlouhého období jsem měl dostatečnou možnost poznat její odborné schopnosti i morální vlastnosti," řekl redakci Polák.

Kromě nejasností kolem koncipientské praxe na Slovensku ve středu server Echo24 informoval, že Malá v roce 2013 dvakrát neprošla zkouškami na insolvenční správkyni. Ke zkoušce tak přistupovala v době, kdy vykonávala advokátní praxi u Jozefa Poláka.

Právě kvůli podnikání v oblasti insolvencí kritizuje Malou opozice, podle níž se tak v nové funkci dostává do střetu zájmů. Ministryně proto svůj podíl ve společnosti  All 4 Law, která se insolvencemi zabývá, před nástupem do úřadu převedla na manžela. 

All 4 Law má podíl v novojičínské firmě Insolvence CZ, která radí zároveň dlužníkům a věřitelům. Manžel ministryně Ondřej Malý navíc spoluvlastní i firmu Swisscredit, která v minulosti poskytovala mikropůjčky.

"Střet zájmů s pozicí případné ministryně spravedlnosti bije do očí. Není možné podnikat v insolvencích, ještě půjčovat lidem úvěry a pak hrát nezávisle roli tvůrce pravidel," reagoval na možný střet zájmů šéf Transparency International ČR David Ondráčka.

Video: Vyjádření Taťány Malé po setkání s prezidentem

S prezidentem jsme mluvili o jmenování soudců a insolvenčním zákoně, říká po schůzce s Milošem Zemanem kandidátka na ministryni Taťána Malá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy