Daňová Kobra získá spojence. Má bojovat s nelegálním odpadem

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
7. 2. 2015 11:26
Ministr životního prostředí chce mít do konce března složený tým, který bude bojovat s nelegálním byznysem s odpady.
Řada firem vědomě porušuje při nakládání s odpadem zákon.
Řada firem vědomě porušuje při nakládání s odpadem zákon. | Foto: ČIŽP

Praha – Provozovatelé skládek, kteří vydělávají mnohdy i milionové částky na ukládání nelegálního odpadu, dostanou od letošního jara citelnou ránu. Na ministerstvu životního prostředí v součinnosti s resorty vnitra a průmyslu totiž vzniká tým, kterému se přezdívá "malá Kobra", podle podobnosti s týmem, který potírá daňové úniky.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už sice o vznikajícím týmu poprvé promluvil před dvěma týdny, deníku Aktuálně.cz však popsal, kdo všechno se bude na činnosti týmu podílet a jak bude skupina fungovat.

"Tam by měly represivní složky spolupracovat ještě více než dnes. Česká inspekce životního prostředí, Česká obchodní inspekce, policie a částečně i obce. Ty mají stejně jako kraje kompetenci chodit na kontroly. Tým by spolupracoval i s daňovou Kobrou, protože v oblasti odpadů dochází k rozsáhlým daňovým únikům," vysvětlil ministr.

Právě koordinace je zatím to, co brání úspěšnějšímu boji s firmami, které obcházejí zákon o odpadech. Tým by měl dvě části – jednu, která by činnost zaštiťovala, a druhou, která by byla výkonným orgánem.

"Minimálně v první chvíli by to neznamenalo vytvoření nějaké nové organizace, ale lepší koordinaci lidí, kteří v tom pracují a mají zkušenosti, dát je dohromady s dalšími subjekty, aby dělali společné akce a aby o sobě věděli více než doteď," upřesnil Brabec, jakým směrem se kroky ubírají. "Chci, abychom maximálně využili kapacity, které obě inspekce mají, byť nejsou příliš velké," dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), s jehož resortem by měla skupina rovněž spolupracovat, nicméně zatím osloven nebyl. "Pokud se tak stane, tak předpokládám, že cestou policejního prezidenta, případně přese mě, jim vyjdeme vstříc. Pokud by to opravdu něco řešilo," nezavrhuje myšlenku Chovanec s tím, že více informací v tuto chvíli nemá.

80 inspektorů na tisíce firem

Od meziresortního týmu si hodně slibuje i nový šéf inspekce životního prostředí Erik Geuss. Nyní se totiž často stává, že provozovatelé skládek odmítají umožnit kontrolu a raději si nechají dát pokutu.

"My sice můžeme udělit sankci za nespolupráci při kontrole, což může být řekněme do milionu, ale to jsou věci, které určité firmy mohou mít zakalkulovány jako jakousi provizi," vysvětlil Geuss v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pokud vše půjde podle představ ministerstva, bude tým hotový do konce března, plně funkční by pak měl být do půlky roku. Během příštího roku by ministr Brabec rád tým posílil, v současnosti totiž v ČIŽP na úseku odpadového hospodářství působí 80 inspektorů, na které připadá kontrola několika tisíc subjektů.

Kromě samotné "malé Kobry" ovšem ministerstvo chystá i další novely zákona o odpadech, od března začne platit vyhláška, která zakáže výkup kovů za hotové. Podle Brabce by se v nejbližší době měly změnit podmínky pro poskytování licencí pro provozování výkupen. "Chceme navrhnout, aby došlo k relicencování těch stávajících. Ty by například musely mít kamerový systém, výhledově by pak musely být napojeny do registru tržeb," dodal Brabec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy