Daňová Kobra získá spojence. Má bojovat s nelegálním odpadem

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
7. 2. 2015 11:26
Ministr životního prostředí chce mít do konce března složený tým, který bude bojovat s nelegálním byznysem s odpady.
Řada firem vědomě porušuje při nakládání s odpadem zákon.
Řada firem vědomě porušuje při nakládání s odpadem zákon. | Foto: ČIŽP

Praha – Provozovatelé skládek, kteří vydělávají mnohdy i milionové částky na ukládání nelegálního odpadu, dostanou od letošního jara citelnou ránu. Na ministerstvu životního prostředí v součinnosti s resorty vnitra a průmyslu totiž vzniká tým, kterému se přezdívá "malá Kobra", podle podobnosti s týmem, který potírá daňové úniky.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už sice o vznikajícím týmu poprvé promluvil před dvěma týdny, deníku Aktuálně.cz však popsal, kdo všechno se bude na činnosti týmu podílet a jak bude skupina fungovat.

"Tam by měly represivní složky spolupracovat ještě více než dnes. Česká inspekce životního prostředí, Česká obchodní inspekce, policie a částečně i obce. Ty mají stejně jako kraje kompetenci chodit na kontroly. Tým by spolupracoval i s daňovou Kobrou, protože v oblasti odpadů dochází k rozsáhlým daňovým únikům," vysvětlil ministr.

Právě koordinace je zatím to, co brání úspěšnějšímu boji s firmami, které obcházejí zákon o odpadech. Tým by měl dvě části – jednu, která by činnost zaštiťovala, a druhou, která by byla výkonným orgánem.

"Minimálně v první chvíli by to neznamenalo vytvoření nějaké nové organizace, ale lepší koordinaci lidí, kteří v tom pracují a mají zkušenosti, dát je dohromady s dalšími subjekty, aby dělali společné akce a aby o sobě věděli více než doteď," upřesnil Brabec, jakým směrem se kroky ubírají. "Chci, abychom maximálně využili kapacity, které obě inspekce mají, byť nejsou příliš velké," dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), s jehož resortem by měla skupina rovněž spolupracovat, nicméně zatím osloven nebyl. "Pokud se tak stane, tak předpokládám, že cestou policejního prezidenta, případně přese mě, jim vyjdeme vstříc. Pokud by to opravdu něco řešilo," nezavrhuje myšlenku Chovanec s tím, že více informací v tuto chvíli nemá.

80 inspektorů na tisíce firem

Od meziresortního týmu si hodně slibuje i nový šéf inspekce životního prostředí Erik Geuss. Nyní se totiž často stává, že provozovatelé skládek odmítají umožnit kontrolu a raději si nechají dát pokutu.

"My sice můžeme udělit sankci za nespolupráci při kontrole, což může být řekněme do milionu, ale to jsou věci, které určité firmy mohou mít zakalkulovány jako jakousi provizi," vysvětlil Geuss v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pokud vše půjde podle představ ministerstva, bude tým hotový do konce března, plně funkční by pak měl být do půlky roku. Během příštího roku by ministr Brabec rád tým posílil, v současnosti totiž v ČIŽP na úseku odpadového hospodářství působí 80 inspektorů, na které připadá kontrola několika tisíc subjektů.

Kromě samotné "malé Kobry" ovšem ministerstvo chystá i další novely zákona o odpadech, od března začne platit vyhláška, která zakáže výkup kovů za hotové. Podle Brabce by se v nejbližší době měly změnit podmínky pro poskytování licencí pro provozování výkupen. "Chceme navrhnout, aby došlo k relicencování těch stávajících. Ty by například musely mít kamerový systém, výhledově by pak musely být napojeny do registru tržeb," dodal Brabec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy